Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pandēmijas laikā būtiski palielinājies to vecāku skaits, kas lieto alkoholu kā stresa mazinātāju.

“Pēdējās nedēļas izaicinošas – apkārt tik daudz nezināmā, stingra izolācija no pasaules, mājskološana, darbs, finanses, bērni, partnerattiecības, nepārtrauktā ēst gatavošana, tīrīšana, kārtošana, mazgāšana - reizēm liekas, ka liekas, ka vairs nav spēka. Un tā neziņa, kad tas viss vēl beigsies, dara mani pavisam 'nenormālu'. Dienās, kad neizdodas, es sevi pieķēru pie fakta, ka cenšos atgūties ar vīna glāzi rokās. Un te jau divas. Viens vakars, otrs...Ir bijušas dienas, kad jau 9 no rīta, ar bērniem esmu izvesta tik tālu, ka būtu gatava sev ieliet lielāko vīna glāzi, lai tikai to dienu izturētu. Vīns, kokteilis, divi, trīs - alkohols tiek lietots vairāk kā ierasts, lai ir vieglāk izturēt," vietnē "Facebook" raksta kāda mamma.

Šāds un līdzīgi ieraksti mudina domāt, ka pandēmijas laikā, iespējams, pat būtiski palielinājies to vecāku skaits, kas lieto alkoholu kā stresa mazinātāju. Vēl, piemēram, „Benu” aptiekas pasūtīts pētījums apliecina, ka mazliet vairāk nekā katrs desmitais jeb 11% Latvijas iedzīvotāju Covid-19 izplatības laikā alkoholu lieto vairāk nekā parasti. Vai tā ir bīstama tendence, kurš ir pēdējais brīdis apstāties un aizdomāties par saviem ieradumiem un to patieso seju?

Rīgas Stradiņa universitātes docētājs, psihoterapeits Artūrs Miksons atzīst, ka savu pacientu vidū novērojis, ka mazāk pieaug alkohola patēriņš, bet paziņojumi sabiedrībā liecina, ka pieaug alkohola lietošana.

"Šobrīd strādājot no mājām tā iespēja ir daudz taustāmāka. Ja cilvēku iepriekš darbs noturēja ierindā, ja 8-9 aizbrauc uz darbu un līdz vakaram tur sēdi, īsti nekur neizrausies to vīna glāzi iedzert. Vai nu kāds pamanīs, vai norādīs par to. Tagad mājās tam var pievērsties," vērtē Artūrs Miksons.

"Kaut kādā ziņā saprotami, ka cilvēki pie tā ķeras, jo līdz tam šāda situācija, kur tik daudz lietas vienlaicīgi sakrīt uz galvas, nav bijis. Katrā ziņā ne piespiedu kārtā.

Tas, ka cilvēki paši sevi šādā situācijā noveduši, tā ir viena lieta, bet nebija tā, ka piespiedu kārtā jātīra māja, jārūpējas par bērniem, darbs un savas lietas. Kā to visu menedžēt? Tad gribas meklēt kaut kādu mierināju un atslābumu alkohola glāzē," analizē Miksons.

Viņš uzskata, ka nevajadzētu sevi vainot, ka šāda vēlme ir, ka gribas vienu glāzi vakarā iedzert. Ja tas sāk kļūt par regulāru paternu katru dienu un doza ir jāpalielina, tas norāda, ka tā ir problēma. Bet ne tikai, ka alkohola dzeršana ir problēma, bet kaut kas cits līdz tam ir sakrājies tik daudz, kas netiek risināts vai nezina, kā risināt, tāpēc ķeras pie šāda risinājuma.

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Gunta Kleinberga atzīst, ka novērotais un sarunas ar apkārtējiem liecina, ka alkohola patēriņš pieaug sabiedrībā. 

Viens no iemesliem - kā to visu izturēt. Glāze vīna vai kokteiļa ir daļai cilvēku veids, kā viņi atslābst.

Viņa atzīst, ka cilvēki, kas līdz šim nav dzēruši, sāk par to domāt, vai arī pārādās biežāk alkohols vakaros. Speciālisti atzīst, ka īpašs izaicinājumu laiks šis ir perfekcionistiem, bet tas ir arī izaicinājums ģimenēs, kur atkarība ir jau bijusi iepriekš.

Svarīgi saprast, kas ir tie faktori, kas palielina vēlmi lietot alkoholu.