Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Oficiālā statistika par situāciju Latvijā rāda, ka no seksuālās vardarbības ir cietis vismaz katrs desmitais bērns. Varmāka visbiežāk ir viņam pazīstams cilvēks. Kā pamanīt un novērst seksuālo vardarbību pret bērniem ģimenē un arī pašu bērnu starpā, skaidrojam Ģimenes studijā.

Centra pret vardarbību „Dardedze” valdes locekle Laila Balode skaidro, ka seksuāla vardarbība ar bērnu ietver visas darbības, kas tiek veiktas pret bērnu un pieaugušajam sagādā seksuālu baudu. Tas var būt arī darbības, kas nav saistītas ar pieskaršanos viņam.

Parasti uzskata, ka vairāk cieš meitenes un arī statistika par to, kas vēršas pēc palīdzības, liecina, ka vairāk cieš meitenes.

"Vardarbība pārsvarā notiek ģimenē starp tuviem cilvēkiem. Tas ir arī vardarbības veids, ko ir ļoti grūti atklāt, jo bieži bērns nesaprot darbības, ko ar viņu veic. Nereti pie šādām darbībām tiek pieradināts no mazas bērnības, piemēram, 2-3 gadus vecus bērnus apkopjot un apmazgājot pieaugušie ļaunprātīgi izmanto viņu ķermeni, bērns jau īsti nesaprot, vai tas ir pareizi vai nē, jo bieži viņam citas pieredzes nav," norāda Laila Balode.

Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes psiholoģe Dace Landmane piekrīt, ka tie gadījumi, kas nonāk sabiedrības vai attiecīgo iestāžu uzmanības lokā, ir aisberga redzamā daļa, jo par visiem seksuālās vardarbības gadījumiem neuzzina. Par to liedz stāstīt neizpratne mazākā vecumā, kauns jau vecākam esot, tāpat bērns var piedzīvot neizpratni no tiem, kam viņš uztic savu stāstu. Seksuālās vardarbības gadījumus ir grūti atklāt, jo bieži tas balstās tikai uz bērna liecībām, citu liecinieku nav.

Pieaugušajiem vajadzētu pievērst uzmanību, ja bērnam ir pārāk detalizētas zināšanas par seksuālo uzvedību, tad vajadzētu noskaidrot, kur viņš šī zināšanas ieguvis.

Gudri bērni un droši bērni ir mazāk pakļauti seksuālai vardarbībai, tāpēc bērni ir jāsāk savlaicīgi mācīt un izglītot.

"Bērni, kuri zina savu ķermeņa daļu nosaukummus, kuri ir drosmīgi meklēt palīdzību, ir audzināti bez lielas kauna un tabu sajūtas par savu ķermeni un tā intīmajām daļām, daudz mazāk tiek pakļauti seksuālai vardarbībai," atzīst Laila Balode.