Vai vecākiem par tām jāzina, kas ar savu bērnu jāizrunā jau agrīnā pusaudža vecumu un kā būt blakus, ja bērns izjūt sirdssāpes par šķiršanos?

"Pusaudžu vecumposms ir sākums tam, kad sāk interesēties par attiecību formātu partnerības izpratnē. No sākuma vairāk seksualitāte būs neapzināta, kad viņš šķērso robežu no bērna vecuma uz pusaudžu. Bieži tas ir arī ar apjukumu saistīts," raidījumā Ģimenes studija skaidro psihoterapeite Inese Putniece.

"Bez šīs  pieredzes, arī sāpīgās, es nemaz nevaru pieaugt, nobriest nekādā veidā, ne seksuāli, ne vispār kā personība," uzskata Inese Putniece.

Organizācijas "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle norāda, ka nevar pateikt precīzi, kurā vecumā bērniem mostas vēlme veidot romantiskas attiecības ar otru cilvēku. Kādam tas var būt 11 gadu vecumā, kādam - 18 gados.

"Bieži pirmās attiecības būs īsu periodu, būs tikai romantiskas, iespējams, ar sāpīgu šķiršanos puisim vai meitenei," atzīst Iveta Ķelle.

Inese Putniece piekrīt, ka pirmā attiecību pieredze bieži ir ar vilšanos un beidzas ar šķiršanos.

"Pārdzīvojums būs individuāls un atkarīgs no daudz dažādiem aspektiem, arī no komunikācijas ar pieaugušajiem, kuri mani audzina. Vai man ir kaut kur, kur saņemt atbalstu, ka man kaut kādā veidā palīdz saprast, kaut ko paskaidro, gan par to, kāpēc tas tā ir noticis, gan par to, kā es jūtos un kur to likt un kā ar to tālāk dzīvot," skaidro Inese Putniece.

Vecākus viņa mudina atcerēties pašiem sevi šajā vecumā, kā paši jutās.

Savukārt Iveta Ķelle mudina vecākus interesēties un iepazīt sava bērna draugus jau no mazām dienām.

"Tādējādi tu parādi interesi, ka patiesi interesē tie cilvēki, ar kuriem bērns ir kopā. Ja šādas attiecības mēs veidojam un vienmēr mūsu durvis būs atvērtas bērna draugiem, tad visticamāk, kad tās būs tās romantiskās attiecības, mēs to zināsim.

Tad mēs arī zināsim par tām sirdssāpēm un tad visticamāk varēsim veidot atbalstošu sarunu kopā ar savu bērnu. Ja līdz tam draugi nebūs bijuši vēlami mājās, ir grūti sagaidīt, kad tagad pēkšņi bērns iepazīstinās ar savu draugu vai draudzeni," atzīst Iveta Ķelle.