Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Speciālisti ceļ trauksmi, ka par maz uzmanības pievēršam miegam, kā pusaudžu veselības svarīgam jautājumam. Tieši miega trūkums var negatīvi ietekmēt pusaudžu mentālo veselību. Kāpēc? Un kā palīdzēt savam pusaudzim aizmigt? Raidījuma viešņas: Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste pediatre Marta Celmiņa un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihoterapeite Karina Beinerte.

Pirms dažiem gadiem Latvijā veikts Epilepsijas un miega medicīnas centra pētījums liecina, ka vairāk nekā trešdaļa jauniešu ikdienā izjūt nopietnu miegainību. Vairāk to izjūt meitenes un vecāko klašu skolēni. Aptaujātie pusaudži min arī vienu no iemesliem - vairāk nekā puse atzīst, ka viņi guļ par maz. Kā miega trūkums pusaudžu vecumā var ietekmēt labsajūtu, veselību. Vai var palīdzēt miega higiēnas ievērošana?

Minētais pētījums veikts 2018./ 2019. gadā, bet Marta Celmiņa norāda uz pētījumiem, kas veikti 20. gadsimta 70. gados, jo viņa vēlējusies noskaidrot, cik ļoti viedierīces ietekmē jauniešu miegu.

"Domāju, agrāk, kad nebija viedierīces, tad gan jaunieši gulēja. Patiesībā nē. Skatījos pētījumus un, arī tāpat kā mūsu pētījumā, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 jaunieši no 7. līdz 12. klasei, jaunākie gulēja salīdzinoši pietiekami, bet tik un tā par maz. Tad divpadsmitklasnieki jau vispār gulēja 7 stundas 15 minūtes vidēji darbdienās. 70. gados nebija labāka situācija, tik tiešām, lai gan nebija viedierīces, tik un tā vecāki jaunieši gulēja krietni par maz," skaidro Marta Celmiņa.

Abas speciālistes norāda, ka tas ir īpašs vecums. Karina Beinerte arī min, ka jāskatās uz smadzeņu attīstību šajā vecuma posmā. Savukārt Marta Celmiņa min, ka pusaudžu vecumā ļoti izmainās hormonālā sistēma, kas ļoti ietekmē miegu.

"Viens no hormoniem, kas mūs ietekmē, ir melatonīns. Varbūt kāds arī to izmanto, ja nevar aizmigt, patiesībā melatonīns nav miega zāles, kā liela daļa cilvēku uzskata, bet tas ir hormons, ko izstrādā mūsu smadzenes, un šis hormons mums liek justies miegainiem," norāda Marta Celmiņa.

Pieaugušajiem šis hormons izdalās vakarā, bet pusaudžiem nez kādēļ šī hormonu izdalīšanās smadzenēs dabīgi notiek vēlāk. Tāpēc viņi arī gulēt vēlas iet vēlāk. Bet otrā rītā agri jāceļas tāpat.