"Šis ir laiks, kad jāspēj pielāgoties. Tur, kur attiecības nav bijušas tik labas, kaut kā viņas vajadzēs uzlabot, jo cieši fizisko kopā ir jāpārdzīvo tas laiks. Bet visticamāk, tajās ģimenēs, kur pusaudžiem ar saviem vecākiem attiecības ir bijušas pietiekami labas, tās turpinās būt labas un varbūt pat nedaudz uzlabosies. Tad droši vien būs ģimenes, kurās nav tik gludi gājis, pusaudži ir sarežģītāki, tajās ģimenēs šis laiks var radīt lielāku spriedzi un varbūt vēl lielākas grūtības," raidījumā Ģimenes studija analizē Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Sakss-Konstantinovs.

Sakss-Konstantinovs vērtē, ka kopumā pusaudži ar situāciju pagaidām tiek galā samērā mierīgi un vienīgais par ko sūdzas, ir draugu trūkums.

"Īpaši grūtu šo laiku pusaudžiem padara tas, ka centrālā lieta viņiem ir draugi šajā vecumā. Draugiem ir vislielākā vērtība, ar viņiem grib visvairāk laika pavadīt kopā. Lai arī varētu domāt, ka digitālās tehnoloģijas to atrisina, ka viņi ir pieraduši draudzēties internetā un telefonos, bet prakse rāda, kā tā gluži nav.

Tas, par ko viņi pārsvarā sūdzas un kas ir visgrūtāk, ka viņi ir izolēti no draugiem," norāda Sakss-Konstantinovs.

MOT Latvija vadītāja un trenere Ilze Paidere-Staķe norāda, ka viņa saskata arī šajā situācijā iespēju drosmei pateikt nē un trenēt iespēju par savu dzīvi.

"Varbūt ir pienācis laiks, kad es vairs neļaušu savai mammai klāt gultu, būt priekšā ar brokastīm un vakariņām, ka es pats esmu gatavs uzņemties vairāk atbildības. Tieši pats arī ar mācību lietām, respektīvi, saskatīt tajā arī iespēju, nevis slogu," uzskata Ilze Paidere-Staķe.

Paidere-Staķe atzīst, ja cilvēkam ir ielikta pamatīga viņa paša vērtību apziņa, faktiski viņam vajadzētu turēties kopā un stāvēt pretī jebkurai krīzei.

"Vecākiem vajadzētu vairāk uzticēties saviem pusaudžiem, tik daudz neucināties. Reizēm arī pāraprūpējam savus pusaudžus un pa daudz lienam viņu dzīvēs.

Varbūt viņiem ir iespēja kļūst patstāvīgākiem un vecākiem uz to mudināt," atzīst Paidere-Staķe.

Sakss-Konstantinovs norāda, ka ģimenēs problēmas, kas bija līdz šim, iezīmēsies spilgtāk. Stress ģimenē, kas laiku aizvada šaurākā dzīves telpā, būs lielāks. Viņš iesaka padomāt, kā dienu sastrukturēt tā, lai ir brīdis, kad pusaudzis paliek viens, ja ne visā dzīvoklī, tad kāda istabā vai virtuvē. Tas mazinās viņam stresu un arī visā ģimenē stress būs mazāks.

Cēsu pilsētas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Ineta Lāce-Sējāne atklāj, ka jauniešiem palīdz sarunas ar skolotājiem par trauksmēm un sāpēm, kas sakrājušās. Arī viņa piekrīt, ka jauniešiem trūkst socializācijas iespēju.

Gan Sakss-Konstantinovs, gan Lāce-Sējāne atzīst, ka problēmas radīs ar ekonomiskais stāvoklis ģimenēs un būs jādomā, kā atbalstīt ģimeni, kā atbalstīt pusaudžus. tas gan nav skolas spēkos, bet, iespējams, ka būs arī nepieciešams materiālais atbalsts.

Raidījuma laikā uzklausām arī mammu viedokli un vērojumus par saviem pusaudžiem.