Nav noslēpums, ka mūsdienās sievietes dzemdē aizvien lielākā vecumā un nereti saskaras ar reproduktīvās veselības problēmām vai citiem riskiem, kas saistīti ar fiziskā ķermeņa novecošanu. Kādus ieteikumus sniedz vai risinājumus tam piedāvā mūsdienu modernā medicīna, tai skaitā reproduktoloģija – par to saruna raidījumā Ģimenes studija. Uzklausām speciālistu viedokļus. Raidījuma viesi ginekologs un reproduktologs Egīls Gasiņš, ginekoloģe-reproduktoloģe Zane Vītiņa, kā arī ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš.

"Šodien ir moderni plānot bērniņu pēc sasniegumiem darba dzīvē, pēc karjeras nostabilizēšanās. Arī tehnoloģijas, iespējams, sievietēm palīdz izvēlēties šādu risinājumu," vērtē Zane Vītiņa.

"Sievietes kļūst izglītotākas, pasaule kļūst pieejamāka un tas samazina instinktīvo, kas ir sievietei. Sieviete grib kļūt gudrāka, grib atrast bērna tēvu tādu, kādu vēlas, šis process ievelkas un reizēm uz pirmo konsultāciju sievietes ierodas ap 40 gadiem," analizē Egīls Gasiņš.

"Olšūnu kvalitāte līdz 35 gadu vecumam ir pietiekama, vēlāk ar katru gadu pieaug hromosomālo pataloģiju biežums, olšūnu kvalitāte krītas. Pēc 40 gadu vecuma tā krītas dramatiski un katram mēnesim ir nozīme. Jau pēc 43 gadu vecuma sasniegšanas ir liels retums, ka sievietei iestājas grūtniecība ar savu olšūnu, skaidro Zane Vītiņa.

Šobrīd daudz biežāk ārstiem nākas atgriezties pie jautājuma par to, ka sievietes vēlās dzemdēt vēlākā vecumā. Sieviete var izmantot iespēju iesaldēt olšūnas un vēlāk veikt medicīnisko apaugļošanu.