Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šoreiz Ģimenes studija dodas viesos pie Helmaņu ģimenes, kas mīt tepat Pierīgā. Uvis Helmanis pazīstams kā ilggadējs Latvijas basketbola izlases dalībnieks, kas pēc sportista karjeras beigām strādā par treneri, bet Dace Helmane ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja un savu profesionālo darbību saista ar darba vides uzlabošanu, ģimenes un darba dzīves saskaņošanu, kā arī iekļaujošu darba vidi kopumā. Helmaņus varam izvaicāt kā pieredzējušus vecākus, jo abiem ir trīs meitas, ģimenē aug arī Daces vecākais dēls un kopā ar Uvja diviem lielajiem dēliem viņu pulciņš ir kupls. Tajā ir viss – jaunieši, pusaudzis, māsas, no kurām jaunākā vēl pavisam mazulīte.

“Šī ir ideālā vasara,” saka Uvis, jo sporta sezona beidzās daudz ātrāk kā citugad un mājās kopā ar ģimeni tik daudz nav būts vēl nekad.

Bet Dace atzīst, ka par spīti darba pienākumiem, četru bērnu audzināšanai un mājas solim, viņai nepiezogas izsīkums un,vīram prom esot, nevajā arī vientulība, jo viņa allaž saglabājusi savas intereses un katru pirmdienu jaunai nedēļai izveido jaunu prioritāšu sarakstu.

“Ja tajā barā, kāds mums mājās. sajūtas ir tik labas, nezinu vai tāpēc vajag visu laiku kaut kur aizmukt. Tie mirkļi divatā var būt arī ļoti mazi, kad esi divatā,” atzīst Dace.

Sakņu pētniecība palīdz šodienas attiecībās

Dace ir arī kaismīga dzimtas koka pētniece. Viņas pētnieciskās intereses gan šobrīd ir nedaudz pierimušas, jo guvusi galvenās atbildes uz šiem jautājumiem, tagad tam pievērsies Uvis, kurš izzina savas ģimenes saknes.

Kas mudinājis pievērsties savu sakņu izzināšanai? Dace stāsta, ka gribējusi noskaidrot, no kurienes nāk, jo gandrīz neko nav zinājusi par saviem senčiem, jo tētis miris, kad Dacei bija mēnesis, un viņa vecāki bijuši šķīrušies.

Pētot dzimtu viņa sapratusi, ka sievietēm pa tēva līniju ir līdzīgs liktenis – visas ir otrās sievas saviem vīriem.

"Ieraudzīju daudz kopīga ar savām dzimtas sievietēm, tā bija ļoti pamatīga sajūta. Joprojām to saikni izjūtu," atklāj Dace.

Uvis bilst, ka ar dzimtas pētīšanu nebija aizrāvies, bet tas vienmēr interesējis. Bijis daudz jautājumu. Kaut kādā brīdī pētot sāka likties, ka viss saplūst kopā un visi esam radinieki.

Viss sākās ar basketbolu

Bet Daces un Uvja Helmaņu ģimenes stāsts sācies ar basketbolu - Dace strādāja Basketbola savienībā, Uvis spēlēja basketbolu.

“Satikās un viss ir finalizējies tajā, kas redzams sētā,” rezumē Uvis.

Dace norāda, ka viņai ir svarīgi, ka abiem ir vienādas vērtības, abi skatās vienā virzienā. Viņa arī bilst, ka iepazīstoties viena no izšķirošām lietām bija Uvja attiecības ar Krišjāni (Daces dēlu no iepriekšējām attiecībām). Tas joprojām ir svarīgi un viņa priecājas, ka attiecības ļoti labas.

Lai arī Ģimenes studija dodas pie Helmaņiem kā pie pieredzējušiem vecākiem, kuru ģimenē ir jaunieši, pusaudzis, māsas, no kurām jaunākā vēl pavisam mazulīte, Helmaņi atklāj, ka satiekoties abiem nav bijušas īpaši domas par kopīgiem bērniem, jo abiem jau bija dēli no iepriekšējām attiecībām.

"Mēs bijām nolēmuši ļauties un sevišķi šo jautājumu neplānot, bet tā kā Marta neieradās tik drīz, mēs sapratām, ka mūsu iespējas kaut ko plānot ir minimālas, izlēmām, ka vienkārši tam ļausimies. Rezultātā mums ir trīs kopīgas meitas," stāsta Dace

un uzreiz piesauc dzimtu, ka Uvja mamma ir no trīs māsu ģimenes un arī viņas mammai ir divas māsas.

Dace atzīst, ka redzot, kā uztur attiecības viņu mammas ar savām māsām, interesē, kā meitas veidos savstarpējās attiecībās un ko vecāki var izdarīt, lai attiecības dzīves laikā būtu maksimāli labas.

Tas arī viens no iemesliem, kāpēc Dace mēģinājusi izzināt dzimtu, lai izvairītos no senču kļūdām. Bet viņa arī vērtē, ka droši vien daudz atkārtojam pat nemanot.