Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


AS "Latvenergo" erudīcijas konkursa "Fizmix eksperiments" ietvaros veiktā jauniešu aptauja rāda, ka pēc 9. klases fiziku apgūt arī vidusskolā izvēlas vien puse skolēnu. Vairums uzskata, ka eksaktās zinātnes, tostarp fizika, ir sarežģītas. Gandrīz pusei aptaujāto fizika šķiet garlaicīga, apmēram trešdaļa domā, ka to nav vērts apgūt, jo neplāno ar šo jomu saistīt nākotni. Iespējams, tas arī izskaidro, kāpēc darba tirgū vitāli trūkst augstākās kvalifikācijas dabas zinātņu, informātikas un komunikācijas tehnoloģiju un inženierzinātņu speciālistu.

Kā motivēt bērnus pievēsties sarežģītām tēmām un kā ieinteresēt mācīties fiziku, kas jau ir izdarīts šajā jomā un kas vēl darāms, lai situāciju mainītu? Ģimenes studijā diskutē izglītības eksperte, Latvijas Universitātes padomes locekle Mārīte Seile, Cēsu Valsts ģimnāzijas astronomijas, fizikas un inženierzinātņu skolotājs, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docētājs Mārcis Greiselis, Rīgas 40. vidusskolas fizikas skolotāja, Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas vadītāja, zinātniskā asistente Latvijas Universitātē Ludmila Belogrudova un Rīgas Valsts 2.ģimnāzija skolotājs, RTU Bērnu un jauniešu universitātes pasniedzējs Kalvis Lauberts.

 

Valsts izglītības un satura centra Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs skaidro, 2025./ 2026. mācību gadā fizikas eksāmens būs obligāts, beidzot vidusskolu. Līdz tam pārbaudījumu organizē kā monitoringa darbu, kas neietekmē nosacījumus skolas absolvēšanai.