Dodamies ciemos pie Agra Dzilnas ģimenes. Agris ir dizainers, grafiķis un ugunsmeistars, un tieši šī prasme - likt ugunij vīties debesīs tā, kā iecerējis cilvēks, piesaistīja Ģimenes studijas uzmanību, domājot par Jāņiem un Jāņu ugunskura meistarošanu. To arī ar Agri iecerēts pārrunāt. Saruna arī par Agra kuplo ģimeni, kurā valda savstarpējā sapratne un draudzīgums citam pret citu.

Ģimenes studiju sagaida patiesi "pilna māja" - Agris, viņa sieva Olga, bērni Emīls un Laima, arī dēla Kristapa ģimene un Agra pirmā sieva Sandra. Agris tikšanās brīdim par godu pagatavojis cienastu - rasolu. Agris pats šī ēdiena pagatavošanu sauc par meditāciju.

Kas ir labas sadzīvošanas un saticības pamats lielā ģimenē? Olga vērtē, ka pieņemt vienam otru, kāds ir, atrast interesanto otrā, mācēt komunicēt. Saskatīt un redzēt labāko. "Tas nemaz nav sarežģīti, tas ir prakses jautājums," atzīst Olga.

Ģimeni arī draudzīgi vieno profesionālās intereses - māksla un pedagoģija. Tāpat vieno svētki un māja Strenčos, kur visi arī satiekas svētkos.

Pandēmijas laikā, kad bija paslēpušies Strenču mājā, Olga bijusi visas lielās ģimenes pavārs. Arī Agrim patīk gatavot, piemēram, gaļas mērci vai īpašos tēta ceptos kartupelīšus, no kuriem nespēj attiekties neviens bērns. 

Agris Dzilna ir zināms kā ugunsskulptūru meistars. Viņš stāsta, ka paši Jāņos ugunsskulptūras neviedo, bet nedaudz atklāj, kā kā tās top un cik apjomīgām tām jābūt, lai degot veidotos skulptūra, būtu performance vai hepenings. Bet performance jau nav tikai degšanas brīdis, bet arī veidošana, kopā sanākšana, sarunas darbu laiku.

"Mani bērni un manu draugu bērni ir izgājuši cauri savā attīstībā tieši dedzināšanas, ugunsskulptūru veidošanas priekam," bilst Agris Dzilna.

Kristaps atklāj, ka viņam patīk kopā ar tēti divatā veidot skulptūras - zāģēt, skrūvēt, koordinēt, domāt, mērīt, lai beigās taptu skulptūras.

"Ir pat man vajadzējis izmantot fizikas zināšanas, lai aprēķinātu, cik daudz vajadzēs mucas, lai noturētu konkrētu skulptūru uz ūdens. Tas, protams, mani iepriecina, ka var pielietot zināšanas," stāsta Kristaps.

Zināšanas par ugunsskulptūru veidošanu var arī noderēt, lai veidotu Jāņu ugunskuru, kurš deg ilgi un nav nepārtraukti jāpapildina.