Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pavisam drīz sāksies skolēnu vasaras brīvlaiks. Tas, protams, rada prieku un atvieglojumu bērniem, bet reizē raisa arī zināmās bažas vecākiem, kā izplānot trīs mēnešus garās brīvdienas bērniem tā, lai tas būtu jegpilni pavadīts laiks un īpaši jau mazie bērni mājās vieni, kavējot laiku virtuālā pasaulē, kamēr vecāki strādā. Kāds ir pedagogu un bērnu vecāku viedokli, vai pienācis laiks pārskatīt trīs mēnešus garo brīvlaiku vasarā, izlīdzinot skolēnu noslodzi mācību gada laikā, kā arī atvieglojot vecāku iespējas pieskatīt bērnus vasarā? Ģimenes studijā diskutē Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga, sociālo zinību skolotājs Kauguru vidusskolā, programmas "Mācīspēks" skolotāju kurators Jānis Šķesteris un biedrības „Vecāki par labāku izglītību” pārstāvis, trīs skolēnu tētis Gundars Āboliņš.

Viedokli izsaka izglītības eksperte Inga Pāvula. Ierakstā uzklausām citās valstīs dzīvojošo pieredzi, stāsta Liene Dinvalde Norvēģijā un Laura Šmīdeberga Igaunijā.

Ģimenes studija jautāja arī sociālo tīklu lietotājiem, vai vasaras brīvlaika saīsināšana ļautu izlīdzināt skolēnu noslodzi un atvieglot vecāku iespējas pieskatīt bērnus vasaras mēnešos. Vai atbalstāt skolēnu vasaras brīvlaika saīsināšanu un rudens, pavasara brīvlaika pagarināšanu?

No vairāk nekā 200 atbildēm tviterī 54% ir par vasaras brīvlaika saīsināšanu, 46 % - pret. Arī Facebook lietotāji ir par īsāku vasaras brīvlaiku.

Una raksta: Piekrītu saīsināt vispār brīvlaiku par mēnesi vasarā, tādā veidā iegūstot vienu mācību gadu vai atmetot mājasdarbus.

Ance norāda: Tikai saīsināt vasaras brīvlaiku, nepagarinot citus. Piekrītu šim apgalvojumam, ja tas notiek kopā ar pārmaiņām izglītības sistēmā. No pašmērķīgas saīsināšanas nav jēgas. Pamatā jābūt tendētam uz skolēnu noslodzes samazināšanu ikdienā.

Vineta raksta: Ja mērķis ir "atvieglot vecāku iespējas pieskatīt", tad tiem, kuri to bilst, ir apšaubāmi mērķi. Skola nav pieskatīšanas iestāde. Vai tomēr ir un ar izglītības kvalitāti tam nav nekāda sakara?

Izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces viedoklis par Ģimenes studijas aktulizēto jautājumu, kas ir arī svarīgs vecākiem: 

Mācību gada regulējums un organizēšana Eiropas valstīs ir daudzveidīga. No 37 OECD valstīm Latvijā ir trešais garākais brīvlaiku kopējais ilgums – 17 nedēļas. Apkopojot ārvalstu pieredzi un pieejas mācību gada organizācijai, varam secināt, ka pastāv iespēja pagarināt mācību gada ilgumu Latvijā par divām nedēļām (piemēram, līdz Jāņiem), vienlaikus apsverot iespēju ieviest piekto brīvlaiku, piemēram, martā. Šobrīd šādas brīvdienas ir paredzētas tikai 1.klasei.

Šāds risinājums veicinās izglītības kvalitāti, ļaus dažādot mācību un audzināšanas procesu, kā arī ļaus optimizēt izglītojamo un pedagogu noslodzi.

Šajā mācību gadā, protams, izmaiņas netiek plānotas, bet nākamajā mācību gadā lēmuma pieņemšanai notiks diskusijas ar pašvaldībām, ar pedagogu un vecāku nevalstiskajām organizācijām, kā arī citām ieinteresētām pusēm. Mācību gada pagarināšanu varētu atbalstīt vismaz daļa sākumskolas un pamatskolas vecuma bērnu vecāku, ja tas samazinātu viņu rūpes par bērnu pieskatīšanu un nodarbināšanu vasarā.