Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nesen kā iznākusi filma "Bārbija" mudinājusi arī Ģimenes studiju atgriezties pie lellēm. Vai un kā ar tām jāspēlējas? Vai ir atšķirība, bērns spēlējas ar lelli vai kādu citu priekšmetu? Un galu galā, vai puišiem ir jāspēlējas ar lellēm? Tāpat arī runāsim par to, kādu stāstu par sievietes lomu agrāk un tagad mums stāsta popkultūras ikona - Bārbija? Raidījumā sarunājas mammas: publiciste Agra Lieģe-Doležko, Latvijas Universitātes Komunikācijas studiju nodaļas vadītāja, asociētā profesore Marita Zitmane un ārste-psihoterapeite Laura Valaine.

Nesen publiskotā viedokļrakstā Laura Valaine norādījusi, ka spēlēšanās ar mīkstajām mantām bērniem aktivizē smadzeņu daļas, kas atbildīgas par sociālo mijiedarbību un empātiju, bērns var iejusties dažādās lomās, piedēt lomas rotaļlietai un attīstīt fantāziju.

Līdzīgi viņa norāda arī par spēlēšanos ar lellēm.

"Spēlēšanas ar lellēm vēl dod papildus stimulus smadzenēm no tā, kādi smadzeņu apgabali aktivējas," skaidro Laura Valaine. "Pētījumi norāda, ka, spēlējoties ar lellēm, bērniem aktivizējas smadzeņu reģioni, kas atbildīgi par emocijām, par vēlmēm, par dažādām komunikatīvām prasmēm. Šī reģionu aktivācija ir līdzīga tam, kā vairāki bērni spēlējas kopā."

"Spēlēšanās ar lellēm bērniem iedod mijiedarbības pieredzi. (..) Lelles vairāk aktivē tieši mijiedarbību un komunikāciju, nekā cita veida rotaļlietas. Jo tās izskatās līdzīgākas cilvēkiem, spēlējoties ar lellēm, bērns identificējas ar savu vecāku, viņš uzņemas mammas vai tēta lomu, tas savukārt ļauj atdalīties no vecāka, bērns paņem atbildību savās rokās - es varu parūpēties par lelli, par sevi. Attīsta autonomiju un arī intimitāti, kas ir mūsu pamatspējas attiecību veidošanā tālāk dzīvē," turpina Laura Valaine.

"Domājot par to, cik ilgi spēlēšanās ar lellēm ir vai nav normāla, būtībā līdz agrīna pusaudža vecumam spēlēšanās ar lellēm ir akceptējama. Ja tas turpinās ilgāk, 13 - 15 gados, ir jāvērtē no tā, kādi ir apstākļi un cik bieži. Dabiski bērniem pusaudža vecumā būtu jāpāriet uz komunikāciju ar saviem vienaudžiem."

Runājot par rotaļlietu izvēli savu bērnu, Laura Valaine atklāj, ka nedala pēc dzimumiem, mājās ir dažādu rotaļlietu klāsts un ar laiku izkristalizējas, kas patīk labāk un kam bērns dod priekšroku. Mājas daudz mīksto rotaļlietu, kuras bērns gan neizmanto, bet nav no tām vēl gatavs šķirties. Aktuālās ir citas mantas

Marita Zitmane atzīst, ka viņas bērnam mantu periods ir pagātnē, bet atskatoties, vērtē, ka mārketinga un reklāmas ietekme bijusi visai liela uz to mantu izvēli, kuras izraudzījies pats bērns. 

Agra Agra Lieģe-Doležko atzīst, ka viņas uzstādījums ir, ka nedala rotaļlietas vai apģērbu izteikti pēc dzimumlomām, bet cenšas ieviest minimālisma principus, vispār pērkot pēc iespējas mazāk. Daudz lietu ienāk kā dāvanas, kur ir izteikta izpratne par dzimumlomām. Viņa arī atklāj, ka dēlam nozīmīgas ir mīkstās mantiņas, pret kurām izturas ar lielu mīlestību.