Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Skotijā bērnu futbolā aizliedz sitienus ar galvu, vēsta BBC. Tas saistīts ar pētījumu, kas izgaismo neirodeģeneratīvo saslimšanu izplatību bijušo futbolistu vidū. Bet profesionālais sports, kas sākas jau agrīnā vecumā, bez traumām nav iedomājams. Kāda ir Latvijas treneru, sporta un dejas pedagogu nostāja šajā jautājumā un vai tiešām nepastāv zelta vidusceļš starp labu veselību un sasniegumiem sportā, dejās un citās ar fiziskām aktivitātēm saistītās disciplīnās? Kur vecākiem jāprot novilkt robežu, lai fiziskā aktivitāte nekaitētu augošam organismam? Ģimenes studijā diskutējam par veselīgu vidi bērnu sportā un fiziskajās aktivitātēs. Raidījuma viesi: sporta ārste, uztura speciāliste, Latvijas sporta medicīnas asociācijas prezidente Sandra Rozenštoka, fiziskās sagatavotības treneris Helmuts Rodke, hokeja treneris Renārs Princis un deju studijas „Dzirnas” vadītājs, kā arī Dziesmu un deju svētku virsvadītājs Agris Daņiļevičs.

"Man ir pārliecība, ka receptes nav, jo katrs bērns ir citāds. Gan amatiersportā, gan baletā, gan hokejā ir jāatrod kompromiss, liekot slodzi, nevajag aizmirst, ka tas ir tavs vienīgais ķermenis, kurš ir arī jāmīl,” atzīst Agris Daņiļevičs. „Visās lietās ir vajadzība kaut kāda mērenība. Lai ietu uz rezultātiem, ķermenis nonāk arī stresa situācijās, bet ir jābūt kontekstā ar pašsajūtu, lai saglabātu veselību."

Bērna fiziskās nodarbībās un dienas režīmu menedžē vecāki.

„Pamatproblēma, kas noved pie traumatisma, nav sabalansēta treniņu slodze,” vērtē Renārs Princis.

Helmuts Rodke norāda, ka viena no problēmām – profesionāļi, respektīvi treneri, atbildību par lēmumu pieņemšanu, vai bērns ir gatavs jebko darīt, uztic neprofesionāliem – vecākiem. Treneri gaida, ka neprofesionāļi pieņems pareizo lēmumu.

Bērnu fiziskajā attīstībā vērojamas divas galējības - pārstimulēti bērni, ar gaitas un locītavu problēmām, kā arī nepietiekami fiziski spēcīgi bērni un pusaudži, kuriem trūkst dažādu kustību iemaņu un fiziskā spēka. Par vispusīgu bērnu fizisko attīstību Ģimenes studijā nedaudz citā pavērsienā jau runājām pirms dažiem mēnešiem.