Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai grūtniece drīkst iedzert vienu vīna glāzi un vai labāk, ja jaunietis pagaršo alkoholu ģimenes lokā - par šiem jautājumiem diskutēsim, aktualizējot jautājumus, kas izskanējuši neseno svētku laikā.

Kādas mammas jautājums atsaucīgo māmiņu forumā: "Dēlam nākamgad 16 gadi. Vakar pēc vakariņām ar vīru apsēdāmies uz dīvāna, vīrs uzjauca viskiju ar kolu, un dēls pajautāja, vai viņš arī varētu vāju kokteili. Es jautāju, kāpēc? Dēls atbildēja godīgi, esot bijis pie drauga un, kad vecāki neredzējuši, ierāvuši abi ar draugu viskiju un gandrīz apvēmušies. Gribot pagaršot, kā garšo ar kolu. Es padomāju un jautāju, bet ja nedošu, tu taču tāpat kaut kur, kad būs iespēja, pagaršosi,. Dēls padomāja un atbildēja - gan jau kaut kā. Īsāk sakot, uztaisīju vāju, izdzēra pusi un pateicis, nē, viņam tāpat negaršo."

Diskusija aizsākās svētku laikā, kad daudzās ģimenēs radās jautājums - atļaut savam tīnim, sagaidot Jauno gadu, pacelt šampanieša glāzi, vai tomēr nē. Sociālajos tīklos varēja lasīt, ka ir vecāki, kuri saka kategorisku nē alkoholam, kamēr bērns nav sasniedzis 18 gadu vecumu. bieži izskanēja arī viedoklis, ka godos vecāku klātbūtnē var arī 14, 15 un 16 gadu vecumā iedot pagaršot labu alkoholu un nedzer ar draugiem kaut kur pa krūmiem. Kā vecākiem atbildēt savam pusaudzim, kad viņš lūdz pagaršot kādu no alkoholiskajiem dzērieniem, Ģimenes studijā analizē Pusaudžu resursu centra speciāliste Romija Krēziņa un narkoloģe, kognitīvi biheiviorālā terapeite veselības centrā „Vivendi” Ilze Maksima.

"Ir jāsaprot tas, ka Latvijā nepilngadīgi bērni nevar lietot alkoholu, nevar arī pagaršot alkoholu, un vecāki, piekopjot šādu praksi, viņi patiesībā pārkāpt likumu," norāda Romija Krēziņa. "Otra lieta - man šķiet, ka bērnam, it īpaši piecpadsmitgadīgam bērnam, ja viņš lieto alkoholu, viņam ir jābūt sajūtai, ka tas ir kaut kas, ko nevar darīt, ka tas ir kaut kas, kas ir aizliegts. Ka tas ir kaut kas, kas nav piemērots bērniem un ko viņš nevarētu darīt. Respektīvi, jābūt šai sajūtai, ka tiek pārkāpta kaut kāda robeža. Ja vecāki mājās uzjauc šo kokteili, šī robeža pazūd. Manuprāt, tas, ka šīs robežas nav, ka šī uzvedība savā ziņā tiek normalizēta, tas ir problemātiski. Es noteikti neieteiktu vecākiem šādā veidā izturēties pret bērniem, kuri vēlas savu glāzi ar alkoholu 15 gadu vecumā."

Ilze Maksima piekrīt teiktajam.

"Aizliegums ir spēkā nevis tādēļ, ka kādam patīk, bet tieši tādēļ, ka šeit ir ļoti nozīmīgs toksisks efekts uz dažādām orgānu sistēmām, kuras vēl ir izaugsmes procesā, attīstības procesā, un alkohola klātbūtni ķermenī nekādā veidā neveicina šī jaunieša attīstību. Ja tā ir psihotropa viela, tā kavē pusaudža vecumā normāli attīstīties kritiskais domāšanai," norāda Ilze Maksima.

Runājot par alkohola lietošanu grūtniecības laikā, Rīgas Dzemdību Nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa, balstoties arī pasaules veselības organizāciju atzinumos norāda, ka "nav zināma tāda drošas devas, kuru grūtniece varētu lietot un uzskatīt, ka nekas nav kaitīgi.

"Skaidrs, ka ir kaitīgi. Uz šiem produktiem ir rakstīts, ka tie kaitē veselībai, tātad, ja to dzer sieviete, viņa, pirmkārt, kaitē sev. Un etanols tieši tādā pašā koncentrācijā kā mammas asinīs nonāk arī pie bērniņa," skaidro Vija Veisa. "

Tā kā bērniņa orgānu sistēmas vēl nav nobriedušas, uzņemtais alkohols augļa organismā tiek, ja tā var teikt, atindēts daudz ilgākā laikā, ja bērniņš daudz ilgāku laiku nekā sieviete pati ir pakļauts alkohola koncentrācijai asinīs.