Tieslietu ministrija plāno pilotprojektu, lai parāda lietas nodotu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem un rosina noteikt papildu ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem, aizliedzot viņiem spēlēt azartspēles. Diskutējam arī par uzturlīdzekļu piedziņu no vecākiem, kuri dzīvo ārvalstīs.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija vairāk nekā 40 000 vecāku vietā katru mēnesi izmaksā aptuveni 4.7 miljonus eiro bērnu uzturam. Tādējādi uzturlīdzekļu nemaksātāju parādsaistības pret valsti ir vairāk nekā 369 miljonus eiro. Tipiskākais parādnieks - apmēram 45 gadus vecs vīrietis, kurš dzīvo Rīgā vai Pierīgā, taču starp nemaksātājiem jeb tiek, kuri finansiāli nerūpējas par saviem bērniem ir apmēram 5% sieviešu. Valsts izdomā arvien jaunus mehānismus, kā piespiest vecākus materiāli atbalstīt savus bērnus arī pēc tam, kad vecāki vairs nedzīvo kopā. Jautājums, cik tie ir efektīvi. Kādas ir jaunākās ieceres, lai mudinātu un nepieciešamības gadījumā arī piespiestu vecākus maksāt uzturlīdzekļus, skaidro Uzturlīdzekļu garantijas fonda Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne un Tieslietu ministrijas Tiesu sistēmas politikas departamenta direktores vietniece Eva Krjukova.

Vai situācijas ar uzturlīdzekļu piedziņu ir sarežģītākas, ja kāds no vecākiem dzīvo ārzemēs, skaidro Uzturlīdezkļu garantijas fonda juriskonsulte Inese Skrinda un portāla "lvportals.lv" galvenā redaktore Edīte Brikmane.