Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ukraiņu bērni Latvijas skolās: kā iespējams nodrošināt, lai viņu mācīšanās būtu pilnvērtīga?

Šobrīd Latvijas skolās mācās vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu. Viņi izglītojas latviešu valodā vai mazākumtautību programmās ukraiņu valodā. Ir bērni, kuri mācības Latvijas izglītības iestādēs sāka pavasarī, citi pievienotās tagad, rudenī. Vairums mācīšanos Latvijā klātienē savieno ar attālinātu zināšanu apguvi savā skolā Ukrainā. Kā iespējams nodrošināt, lai viņu mācīšanās būtu pilnvērtīga, kā to risina skolās un kādu palīdzību skolas sagaida no valsts institūcijām, Ģimenes studijā vērtē Skultes sākumskola direktore Gaļina Grizāne, Ventspils 2.vidusskolas direktore Ināra Keiša un Latviešu valodas aģentūras metodiķe Anita Sniedze.

Vispirms sarunas Rankas pamatskolā, tur šobrīd mācās 22 bērni no Ukrainas - astoņi skolēnu pulkam pievienojās pavasarī, pārējie šoruden. Skolas direktore Laima Braše stāsta, kā ukraiņu bērniem veicas ar mācīšanos. Uzklausām arī pašus skolēnus, kā arī skolotājus no Ukrainas - Olgu un Sergeju, kas strādā skolā un palīdz ukraiņu bērniem mācībās.

Ventspils 2.vidusskolā, kas ir mazākumtautību skola, mācās 48 ukraiņu bērni. Skolā ir licencētā pamatizglītības programma ar valsts valodas apmācību - vienā 1. klasē mācības notiek tikai valsts valodā. Šajā klasē mācās pieci ukraiņu bērni.

Skultes sākumskolā mācās seši bērni no Ukrainas, pirmsskolā - arī seši bērni. Direktores priekšrocība - viņa pati runā ukrainiski. Katrā klasē, kur mācās ukraiņu bērni, ir pastāvīgā darbā pieņemts viens pedagoga palīgs, kas runā ukrainiski.

Ierakstā uzklausām trīs bērnu mammu Ņinu Jakovenko, kura ir izvēlējusies, lai bērni mācītos Rīgas Ukraiņu vidusskolā. Viņa arī pati strādā par skolotāju šajā skolā.

Kā iejūtas ukraiņu bērni un cik pilnvērtīgi spēj mācīties, līdzi seko arī Valsts izglītības satura centrs. Plašāk stāsta centra vadītāja Liene Voroņenko.