Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Kad paziņoja, ka brāļu Kaudzīšu romānam „Mērnieku laiki” tiks veikta iekļaujoša restaurācija, proti, romāna teksts tiks pārrakstīts vieglajā valodā, sākās plašas diskusijas. Vieni uzskatīja – lieliski, pirmo reizi vieglajā valodā tiks adaptēts tik apjomīgs latviešu literatūras klasikas darbs un to varēs lasīt arī cilvēki ar uztveres, lasīšanas vai citiem traucējumiem, otri – tas pavērs ceļu jauniešiem ar latviešu literatūras klasiku iepazīties ar šādu vienkāršotu tekstu palīdzību, un citējot sociālajos medijos izskanējušo: „jau tā jaunieši neprot sakarīgi izteikties, jo nelasa grāmatas, ja visi sāks lasīt vieglajā valodā, tad vispār mēs dzirdēsim runāšanu vienkāršos, nepaplašinātos teikumos”.
Tāpēc Ģimenes studija šodien uzdod divus jautājumus: vai klasiskie teksti ir jāvienkāršo, lai bērni tos varētu saprast un arī apgūt, un kā mūsdienās saglabāt un attīstīt bērnos bagātu latviešu valodu? Diskutē un vērtē rakstniece Linda Mence, Līvānu 1. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sandra Kivleniece, apgāda "Zvaigzne ABC" īpašniece un valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka un Rīgas Tehniskās universitātes Liepāja rektore, bērnu valodas pētniece Dace Markus.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (3)
Es vēlos lielā mērā pievienoties šai neuzticības izteikšanai sabiedriskajiem medijiem . Piemēram, šai raidījumā ir pārstāvēti vairāki viedokļi par t.s. klasikas romānu pārvēršanu par vieglo literatūru. Bet LTV1 raidījumā Kultūršoks bija tikai un vienīgi viena , var teikt varas, pozīcija pārstāvēta. Tas nav sabiedrīskā medija cienīgi.
De facto kaunina politiķus populistus - tie esot rupji. Tad melnā dvēsele un melnā mute Siliņa ir populiste? Jo vismaz šobrīd Siliņas necieņa un rupjība ir pārspējusi visas publiskās rupjības.
Un otra, jo īpaši būtiski - Mērnieku laiki vieglajā valodā nav Mērnieku laiki.
Kad mēs pārtaisīsim Rubensa , Remrandta darbus? Gētes darbus, Raiņa darbus, jo taču visur ir vardarbība, ciešanas, nāve. Kad mēs pasakas pārtaisīsim? Tagad lasu latviešu tautas pasakas. Izbaudu katru vārdiņu. Bet tajās pasakās vardarbība, izsmiekls, pazamejumi un to pārvarēšana.
Vienlaicīgi lasu psihiatru un psihoterapeitu atziņas, ka turpina pieaugt bērnu psihisko saslimšanu daudzums.
Vai tad tā problēma nav tā, ka mēs tā kā gribam vārdos izskaust īstenību, kurā jādzīvo? Vai nav tā, ka arī šīs sarunas dalībnieces būtībā kropļo īstenību it kā labas idejas vārdā, kura tomēr noliegt īstenības daudzšķaitnība nav laba ideja.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X