Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Agrīni pamanot atbalsta nepieciešamību bērna attīstībai, tā ir daudz efektīvāka. Vai Latvija beidzot gatava ieviest agrīnas diagnostikas sistēmu un nepieciešamos pakalpojumus ģimenēm, diskutējam raidījumā Ģimenes studija.

"Aptuveni piektā daļa Latvijas bērnu sastopas ar dažādām attīstības grūtībām, riskiem un vajadzībām, kad nepieciešams profesionāla speciālista atbalsts. To nenodrošinot savlaicīgi, samazinās bērna izredzes dzīvē, gan pozitīva attīstība, gan pilnvērtīga integrācija sabiedrībā. Aprēķini liecina, ka darbs ar seku novēršanu izmaksā pat 14 reizes vairāk, nekā ieguldījumi problēmas savlaicīgā risināšanā un agrīnā preventīvā atbalstā. Diemžēl Latvijā, atšķirībā no attīstītajām Eiropas un pasaules valstīm, vēl aizvien nav izstrādāta vienota nacionālā līmeņa sistēma, kā koordinēti organizēt un sniegt palīdzību bērniem un viņu vecākiem sarežģītās ar bērnu attīstības grūtībām saistītās situācijās.

(..) Paraksties par vienotas agrīnā atbalsta pakalpojumu sistēmas bērniem un ģimenēm izveidi," tā portālā "manabalss.lv" mudina iniciatīvas autore, organizācijas "Mammamuntetiem.lv"  vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Kāpēc ir tik svarīgi jau agrīni pamanīt, ka bērnam ir kādas attīstības grūtības un kā to vislabāk risināt. Diskutē Inga Akmentiņa-Smildziņa, Pārresoru koordinācijas centra Attīstības uzraudzības un novērtēšanas nodaļas konsultante Sigita Sniķere un bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

Inga Akmentiņa-Smildziņa vērtē, ka Latvijā notiek jau esošo problēmu izķeršana un nav pietiekams darba un arī finansējuma ieguldījums prevencijā, lai novērstu problēmu, kas varētu būt nākotnē.

Inga Akmentiņa-Smildziņa vērtē, ka Latvijā notiek jau esošo problēmu izķeršana un nav pietiekams darba un arī finansējuma ieguldījums prevencijā, lai novērstu problēmu, kas varētu būt nākotnē.

Ņikita Bezborodovs, runājot gan par veselības jomu plašāk, gan konkrētāk par savu jomu - bērnu psihiatriju, jo agrāk atpazīstam dažādas attīstības grūtības, jo agrāk sniedz palīdzību, jo labāka ir iespēja palīdzēt, jo lētāk arī  tas ir ilgtermiņā.