Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai mainījušies mediķu ieskati un oficiālās vadlīnijas par to, kas ir iznēsāta grūtniecība? Kādi ir pārnēsātas grūtniecības riski, kad un kāpēc var gaidīt paša bērna dzimšanu un kādos gadījumos dzemdības tiek ierosinātās, vaicājam speciālistiem Ģimenes studijā.

Diskutē profesore Dace Rezeberga, Rīgas Stradiņa Universitātes Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras vadītāja, Dina Ceple, ginekoloģe, vecmāte, ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" dibinātāja, un Linda Veidemane, Latvijas Vecmāšu asociācijas vadītāja.

Sākumā sociālajos medijos uziets ieraksts, kas arī pamudināja domāt par šodienas sarunu.

Tas skan tā: "Ja dzemdības nesākas starp 38. un 39. nedēļu, tad jaunais Latvijas standarts esot tās ierosināt. Ja atsakās, tad grūtniecei jāparakstās, ka pati par to uzņemas atbildību. Tiešām? Vai tā patiesi tagad notiek? Paziņa, pēc visiem parametriem vesela mamma un mazulis 38. nedēļā tūlīt dosies uz Rīgas dzemdību namu."

Šis ieraksts vietnē "X" pirms kāda laika un tam sekojošās diskusijas arī rosināja Ģimenes studijas sarunas tematu - vai kādā veidā ir mainījušās vadlīnijas par to, kas skaitās iznēsāta grūtniecība? Vai tās nav vairs agrāk tik ierastās pilnas 40 nedēļas?

Savukārt Slimību profilakses kontroles centra mājaslapā var lasīt, ka iznēsāta grūtniecība ir pilnas 37 nedēļas un dzemdības tad būs laicīgas. Normāli lielākā daļa dzemdību sākas līdz 41. nedēļai, pēc 40. nedēļām grūtniecības vadīšanas taktiku nosaka bērniņa labsajūta. Ārsts pierakstīs augļa sirdstoņus, ar kardiotokogrāfu, iespējams, ultrasonogrāfijā noteiks augļūdeņu daudzumu. Ja kāds no parametriem norādīs uz iespējamu problēmu rašanos, prenatālās aprūpes sniedzējs tevi nosūtīs uz dzemdību nodaļu dzemdību izraisīšanai jeb dzemdību indukcijai. Parasti dzemdību veicināšanu sāk ne ātrāk kā pilnā 41. nedēļā."

Šī informācija ir mājaslapā ievietota 2019. gada. Dace Rezeberga apstiprina, ka par iznēsātu grūtniecību arvien atbilst patiesībai, ja to attiecina uz pilnīgi veselu grūtnieci un dzemdētāju.

"Skaidrs, ka pilnas 37. nedēļas ir iznēsāta grūtniecība, tas nemainās un nemainīsies," norāda Dace Rezeberga. "Un tā taktika tiešām veselai grūtniecei līdz 41. nedēļai, un tad tālāk atkarīgs ir no situācijas, no augļa stāvokļa, no sievietes vēlmēm. Pēc 40 nedēļām kopumā pieaug perinatālā zaudējuma risks, tas nozīmē, ja sievietei ir kāda pataloģija vai auglim ar kādu pataloģija pamatā, tad ir labi, ka viņš būtu piedzimis līdz 40 pilnām nedēļām. (..) Laikā no 39 līdz 40 medēļām vislabāk ir bērniņam būt piedzimušam, lai mazinātu apdraudējuma un riskus, kas rodas, ja grūtniecība ir ilgāka par 40 nedēļām. Tas tiešām ir attiecināms uz problēmu pacientiem."

Minētais sociālo tīklu ieraksts ieraksts par dzemdību ierosināšu neatbilst mūsdienu izpratnei par normālu dzemdniecību, norāda Dace Rezeberga.

Dina Ceple uzskata, ka stāsts ir par to, ka grūtniecības norisē gadu tūkstošiem nekas nav mainījies, bet ārējie vides faktori gan ir mainījušies.