Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kas ir zīdaiņu miega regress un ko par to vēlams zināt un saprast mazuļu vecākiem? Savukārt inovatīva zviedru midzināmā pasaka jeb gulētejamā grāmatiņa, kurā izmantotas psiholoģiskās tehnikas, vedina bērnu nomierināties un dod zemapziņai norādi par vēlmi gulēt – ko par šo saka vecāki un speciālisti Latvijā?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste pediatre Marta Celmiņa skaidro, ka zīdaiņu miega regress ir miega krīzes noteiktos vecumos. Tas, ka bērns ir gulējis labi un tad pēkšņi kaut kas sabojājas, tas bērniem zīdaiņa vecumā ir raksturīgs vairākas reizes.

PEP mamma Ramona Treilona norāda, ka tas ir mīts, ka bērnam būtu jānoguļ visa nakts. Miegs ir pakārtots bērna fiziskai un emocionālai attīstībai. Tas ir normāli, ka bērniņš nakts laikā vairākkārt pamostas. Bērna, tāpat kā pieaugušā, miegs sastāv no vairākiem cikliem. Jaundzimuša bērniņa miega cikls līdz trīs mēnešiem ir vidēji 45 minūtes.

Marta Celmiņa norada, kamēr bērns ir mazs, bērnu aizmidzina uz rokām vai klēpī, un tad ieliek gultiņā. Bērns naktī pamostas un sāk satraukties, kur viņš ir, jo miegs viņam saistās ar mammas rokām, tāpēc daktere iesaka bērnu pakāpeniski radināt bērnu gulēt savā gultiņā.

Holistiskās pieejas bērnu miega konsultante apmācībā un mamma 13 mēnešu jaunai meitiņai Zane Zolmane atzīst, ka svarīgi ir runāt arī par zīdaiņu miega cikliem, jo par bērna miegu joprojām valda dīvaini uzskati.

Pirms neilga laika Ģimenes studijas uzmanību sociālajos tīklos piesaistīja vairākas vecāku diskusijas, kurās apspriesta bērnu midzināšanai īpaši sarakstīta grāmata “Zilonīte, kura ļoti gribēja aizmigt”. Vieni tai piedēvēja teju maģiskas spējas ieaijāt mazos aktīvistus, citi norāda, ka paši, to lasot priekšā bērniem, nav spējuši pretoties miegam, vēl kādi iebilst, sakot, ka bērns uz šo grāmatu nav noreaģējis citādi kā pārējām. Vai grāmata kā pirmsmiega rituāls var būt īpaši iedarbīga un kur slēpjas tās efektivitāte, vērtē psiholoģe un pasaku terapeite Iveta Gēbele un arī Personīgās pilnveidošanas centra direktore un neirolingvistiskās programmēšanas trenere Indra Melbārde. Pieredzē dalās arī mammas Līva un Marta, kas lasījušas grāmatiņu priekšā saviem bērniem.