Vai plašāki pētījumi apliecina, ka neauglības problēmas rietumu sabiedrībā pieaug un vai varam cerēt uz cēloņu novēršanu, Ģimenes studijā analizē Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, ginekoloģe, dzemdību speciāliste Natālija Bērza, „My clinic Riga” vadītājs, ginekologs dzemdību speciālists Māris Arājs un Veselības centru apvienības Ginekoloģijas dienesta vadītāja, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, RSU pasniedzēja Karlīna Elksne.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem neauglība ir globāla veselības problēma, kas visā pasaulē ietekmē miljoniem cilvēku reproduktīvā vecumā. Aptuveni 48 miljoni pāru un 186 miljoni cilvēku individuāli šobrīd saskaras ar neauglību. 

Latvijā 2022. gadā medicīniskās apaugļošanas pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem nodrošināti par apmēram 2,5 miljoniem eiro. Tas ļāvis veikt vairāk nekā 1300 medicīniskās apaugļošanas procedūras. Salīdzinājumam - 2021. gadā valsts programmas ietvaros notika gandrīz 400 tādas dzemdības, kur grūtniecība bija iestājusies mākslīgās apaugļošanas rezultātā.

Tie ir dati, bet kādi iemesli rada auglības problēmas un reproduktīvos izaicinājumus tik lielam skaitam pāru? Vai ir skaidri cēloņi un arī iespējas tos novērst?