Vai pēc katras saaukstēšanās tiešām nepieciešama ārsta zīme dārziņam un skolai un kā veicināt vecāku līdzatbildību, lai sasirgušus bērnus nevestu uz izglītības iestādēm, diskutējam Ģimenes studijā?

Vīrusu sezonai uzņemot apgriezienus, aktualizējas arī jautājums par ārstu pieejamību un tam pakārtoti arī jautājums - vai bērnam, pēc katras slimošanas atgriežoties izglītības iestādē, nepieciešama tieši ārsta izrakstīta zīme, ka drīkst atgriezties dārziņā vai skolā.

Zināms, ka šāda prasība ir daudzās izglītības iestādēs, tāpat zināms, ka zīmi bieži vien izraksta, vecākiem ar ārstu sazinoties attālināti vai pa tālruni. Tagad paši ģimenes ārsti rosina izmaiņas, norādot, ka šādi nevajadzīgi noslogo viņu prakses un tērē gan mediķu un arī vecāku laiku. Paralēli tam atklāts ir arī jautājums, kā mazināt situācijas, kad izglītības iestādēs ierodas infekciozi bērni, kas tur aplipina arī citus; kā veicināt vecāku līdzatbildību, lai sasirgušu bērnu nevestu publiskās vietās, Ģimenes studijā diskutē privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja un privātā bērnudārza "Creakids" vadītāja Daina Kājiņa, Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, 14. Saeimas deputāte Līga Kozlovska un ģimenes ārste no Liepājas Linda Reitzle.

Tieši Linda Reizle ar kādi twiterierakstu ir rosinājusi plašāk diskutēt par šo jautājumu, ka ārstu resursi tiek nelietderīgi tērēti zīmju rakstīšanai. Viena lieta ir uzrakstīt zīmi, bet otrs - saziņa ar ārstu, vizīte pie ārsta. tas viss arī prasa laiku. Vidēji ārste izraksta 20 zīmes dienā, lai mazie slimotāji varētu atgriezties skolā vai dārziņā. 

Līga Kozlovska piekrīt, ka zīmju nepieciešamība pēc katras slimošanas bērnam ir aktuāla problēma. Turklāt priekštelpā, gaidot vizīti pie ārsta, bieži sastopas tie, kas tikko saslimuši, ar tiem, kas jau izveseļojušies.

Daina Kājiņa uzskata, ka ārsta zīmju prasīšana nāk līdzi vēsturiski, bet ne vienmēr visu atrisina papīrs. Tajā pašā laikā arī kolēģes bērnudārzā norāda, ka tā ir vienīga iespēja, kā atbildēt, ka grupiņā ir veseli bērni.

Daina Kājiņa arī min Ministru Kabineta normas, kas nosaka, cik un kuros gadījumos drīkst būt vecāku rakstīta zīmē par kavējumu un kad jābūt ārsta zīmei.