Portālā „manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu iniciatīvai par vecāku pabalsta indeksāciju. Tāpat atsākas diskusijas par jauno vecāku iespējām un nepieciešamību strādāt, esot bērnu kopšanas atvaļinājumā. Vai Latvijā iespējams indeksēt vecāku pabalstu, diskutējam Ģimenes studijā.

"Šobrīd Latvijā veidojas situācija, kad jaunie vecāki ir pakļauti negaidītām finansiālām grūtībām, kas var radīt problēmas uzturēt ģimeni un segt visus strauji augošos komunālos un citus maksājumus. Rezultātā ir jāizvēlas, kuru rēķinu maksāt, kuru nē, krājot parādus. Tas visdrīzāk atstās ietekmi par ģimenes pieaugumu nākotnē un demogrāfisko situāciju valstī kopumā," ar šādu pamatojumu portālā „manabalss.lv” tika iesniegta iniciatīva par vecāku pabalsta indeksāciju, lai atbalstītu ģimenes, kurās viens no vecākiem ir bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Tagad tā jau ir savākusi vairāk nekā 10000 parakstu un iesniegta Saeimā.

Šā brīža vecāku pabalsta apmērs ir aprēķināts no algu apmēriem, kas vairs neatbilst šā brīža situācijai, kad algu apmērs dažādās profesijās ir būtiski pieaudzis. Tāpat inflācija ir rekordaugsta, un ekonomiskā situācija valstī kopumā ir krasi un negaidīti mainījusies. Tāpēc ir nepieciešams nekavējoties indeksēt un veikt pārrēķinu vecāku pabalsta apmēram, lai tas būtu reālajai situācijai atbilstīgs. 

Arī daudzu jauno ģimeņu finansiālajai situācijai pasliktinoties, atsākas diskusijas par jauno vecāku iespējām un nepieciešamību strādāt, esot bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Par abiem aspektiem Ģimenes studijā diskutē Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja Aiva Zīrāka, portālā „manabalss.lv” iesniegtās iniciatīvas autore Signija Mosāne un mamma Ieva Zeiza.