Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Cieņas, mīlestības un komunikācijas trūkums – tā varētu raksturot vardarbību dzemdībās, atzīst dūla Jana Biezā. No tā izriet tas, kas nodara pāri.

Par vardarbību dzemdībās īpaši nerunā. Tas nav ērts temats, ko varētu brīvi iztirzāt. Tomēr dzemdībās piedzīvotās izjūtas var būt visdažādākās, nereti mēģinām tās attaisnot, bet, iespējams, ir vajadzīgs tās reizi par visām reizēm nosaukt vārdā. Tas ir svarīgi, jo, nosaucot emocijas vārdā, mēs sākam tās pieņemt. Jā, tā bija vardarbība! Par neērto tematu saruna Ģimenes studijā, tajā piedalās psihoterapeite Vita Kalniņa un dūla Jana Biezā.

Vardarbība dzemdībās – tie ir spēcīgi vārdi, bet ko tas ietver. Jana Biezā norāda, ka tā varētu būt emocionālā vardarbība, kas ietver aizskarošus vārdus, kas ļoti sāpina, aizskaroši vārdi, piemēram, kaunināšana un vainas sajūtas radīšana, ka dara pāri savam mazulim. Tāpat apsmiešana dzemdībās.

Fiziska vardarbība saistās ar neiejūtīgu apskati vai piespiedu kāju turēšanu dzemdību laikā. Trešā varētu būt medicīniskā jeb dzemdību palīdzības vardarbība, ko vismazāk atpazīst un nosauc kā vardarbību.

Raidījuma viešņas norāda, ka sekundāro vardarbību bieži piedzīvo partneris, kas ir kopā ar sievieti dzemdībās.

Ierakstā par pārdzīvoto dzemdību laikā uzklausām mammu Madaru. Pa tālruni sazināmies ar vecmāti Inesi Kampusi.

Raidījuma skats ir uz 25. novembri - tā ir Rožu revolūcijas diena. Šī diena visā pasaulē atgādina par iejūtīgu attieksmi dzemdniecībā. Arī pie mums par to sāk atgādināt. Rožu revolūcijas dienā sievietes, kuras ir piedzīvojušas vardarbīgu attieksmi dzemdībās, uz dzemdību namu aiznes rozi, dažreiz pieliekot klāt zīmīti. Latvijā tas nav tik izplatīti, bet reizēm notiek.