Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šoruden kā turpinājums pagājušā gada teātra festivāla "Homo novus" ietvaros notikušai izstāde un izrādei darbu sakusi jauna digitāla platforma un kolekcija "Lietisko pierādījumu muzejs". Šī virtuālā muzeja uzmanības lokā ir sieviešu pieredze vardarbīgās attiecībās ģimenē un mājās. Muzeja krājumā ir ikdienišķi priekšmeti, kas ir vardarbības ģimenē liecinieki, ko muzejam iesūtījušas sievietes no dažādām Latvijas vietām. Kā saruna mākslas valodā var palīdzēt vardarbības mazināšanai un kas mainījies gada laikā, kopš šo tēmu par vardarbību ģimenē un attiecībās aktualizēja labdarības maratons "Dod pieci!", interesējamies Ģimenes studijā.

Par pievēršanos tieši vardarbības tēmai mākslā, izrādes un izstādes "Lietisko pierādījumu muzejs" veidošanu un digitālās platformas "pieradijumumuzejs.lv" izveidi stāsta tā autores un veidotājas Jana Jacuka un Laura Stašāne.

Biedrības "Centrs Marta" Speciālistu komandas vadītāja Irina Mazurika, kura apmeklējusi arī "Lietisko pierādījumu muzeju" klātienē, atzīst, ka ir svarīgi ne tikai baudīt mākslu, bet arī uzzināt vairāk stāstus. Viņa atgādina, ka vardarbībai patīk klusums, jo viena puse to vēlas noslēpt, otra - baidās pateikt.

"Caur šādiem priekšmetiem var uzskatāmi un precīzi nodot emocijas un cietušo pārdzīvojumus. Mani ļoti saista šī ideja, ieteiktu klausītājiem ieiet mājaslapā un "pabradāt pa tām istabiņām, paskatīties, kādus stāstus slēpj priekšmeti," atzīst Irina Mazurika.

Pagājušajā gadā sabiedrisko mediju labdarības maratonā "Dod pieci!" vāca līdzekļus vardarbības upuru atbalstam, kā izlietoti saziedotie 407000 eiro, skaidro "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta. Viņa arī atzīst, ka palīdzības lūgumu daudz vairāk pienākuši tieši pēc maratona noslēguma, laikā, kad tēma bija aktualizēta.