Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vardarbības pieredze dzemdībās rada psiholoģiskas traumas sievietēm un būtiski palielina riskus, ka šajā ģimenē būs grūti saņemties vēl vienam mazulim. Kāpēc joprojām saskaramies ar šādiem pieredzes stāstiem un kā mainīt dzemdību vidi, tā lai šāda pieredze nebūtu jāpiedzīvo, diskutējam Ģimenes studijā.

Pēdējā laikā publiskajā telpā ar jaunu sparu uzvirmoja diskusija par vardarbību Latvijas dzemdību iestādēs. Tas sākās ar trīs sieviešu atklāsmēm intervijā, ko publicēja portālā "Satori". Tam sekoja diskusijas, komentāri un rūgtu pieredžu gūzma sociālajos tīklos un sarunu grupās.

Kad Ģimenes studija nolēma pievēsties šim tematam, aicinājām klausītājas un sociālo tīklu kontu sekotājas dalīties pieredzē. Pārsteidza tas, ka saņēmām nevis dažus, bet vairākus desmitus pieredzes stāstu. Piepulcējot tam komentārus, pieredzes stāsti jau ir simtiem. Daudzi no tiem apliecina, ka vardarbība Latvijas dzemdību iestādēs ir klātesoša. Tas liek jautāt, vai tiešām tāda attieksme un izturēšanās ir Latvijas slimnīcās 21. gadsimtā. Tajā pašā laikā Veselības inspekcijā par veselības aprūpes kvalitāti ginekoloģijā un dzemdniecībā no 2018. līdz 2022. gadam saņemti 159 iesniegumi. Inspekcija atklāj, ka nevienā no slēdzieniem nav identificēta ar dzemdībām saistīta vardarbība. Šobrīd izskatīšanā ir viens iesniegums par emocionālo vardarbību dzemdību laikā. Bet sieviešu pieredzes stāsti krājas.

Kāpēc notiek vardarbība dzemdībās, kā to mazināt vai izskaust, diskutējam ar Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes docētāju, doktora studiju programmas tiesību zinātnes direktori Karinu Palkovu, ginekoloģi, dzemdību speciālisti, Rīgas dzemdību nama valdes priekšsēdētāju Santu Markovu un Siguldas slimnīcas vecmāti Lieni Ceriņu

Raidījuma ievadā skan sieviešu pieredzes stāstu apkopojums.

Ierakstā uzklausām zvērinātu advokāti Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēto profesori Solvitu Olsenu.