Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai vasara ir īstais laiks, lai bērni aizrautos ar lasīšanu? Ko lasīt iesaka bērnu literatūras eksperti un ko iesākt ar nelasītājiem, diskutējam Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, Mārupes pamatskolas bibliotekāre Laura Kaļinka un rakstnieks un LR1 raidījuma "Lasām un pļāpājam" vadītājs Lauris Gundars.

Pagājušajā nedēļā, izsniedzot liecības, daudzi pedagogi "atvadu dāvanā" saviem skolēniem pievienoja arī vasarā ieteicamās literatūras sarakstu. Nav statistikas, cik un kādas grāmatas vasarā skolēnus mudina izlasīt, skaidrs, ka kādas prasības šajā ziņā tiek izvirzītas teju visiem, kas mācās vispārizglītojošās skolās. Vieni var izvēlēties paši un no plaša piedāvājuma, citiem, ko lasīt, nosaka skolotājs, bet pāri visam jautājums - kā rosināt bērnu interesi par lasīšanu un panākt to, ka ar lasīšanu kaut nedaudz aizrautos arī tie, kam šī nodarbe īsti nav pie sirds. 

Laura Kaļinka ir pārliecināta, ka vasara ir lielisks laiks, lai lasītu un arī Mārupes pamatskolā bērniem ir ieteicamās literatūras saraksts. Viņa mudina un rosina bērnus paņemt no bibliotēkas grāmatas uz mājām. Lai arī mācības skolā ir beigušās, bibliotēka ir atvērta līdz Jāņiem, skolēni to zina un izmato. Bibliotekāre mudina bērnus ņemt uz vasaru vairākas grāmatas, lai būtu no kā izvēlēties.

Silvija Tretjakova atzīst, ka arī LNB ierodas bērni ar ieteicamās literatūras sarakstiem un atzinīgi vērtē, ja tie ir pēc iespējas plašāki, kur ir ietverta gan klasika, gan mūsdienu literatūra, lai bērni var izvēlēties. 

"Sarakstam ir jābūt pēc iespējas plašākām, iespējai izvēlēties, īpaši attiecībā uz puikām. Puikas labāk lasa to, ko viņi paši izvēlas. Tas ir viņu pašcieņas jautājums," atklāj Silvija Tretjakova.

Lauris Gundars uzskata, ka bērna ir jāpierāda, ko var iegūt no grāmatām. Ir labi, ka bērniem plaši grāmatas ir pieejamas, bet tas, kā pierādīt grāmatas vērtību, būt jādomā vecākiem.

"Neticu tam, ka automātiski - grāmatas lasīt ir labi un tev ir jālasa, tas motivē," vērtē Lauris Gundars.