Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Platformā "manabalss.lv" notiek parakstu vākšana, lai ar likumu aizliegtu aromatizēto elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tehnoloģiju apriti. Trauksmi ceļ vecāki, kuru bērni tā saucamos "saltus" vai "flomāsterus" sākuši lietot jau sākumskolā.

Šogad veiktā pētījumā noskaidrots, ka elektroniskās cigaretes lieto 38% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, bet 9% atzinuši, ka smēķē tās katru dienu. Savukārt saskaņā ar 2019. gadā veiktu pētījumu e-cigaretes lietos 18% pusaudžu vecumā no 13 līdz 15 gadiem. Eksperti vērtē, ka tieši pēdējo trīs gadu laikā situācija varētu būt ievērojami pasliktinājusies un šobrīd tieši elektroniskās cigaretes gados jaunākajai iedzīvotāju daļai ir vispopulārākais izstrādājums. Turklāt strauji pieaug to jauniešu īpatsvars, kuri tās pamēģina.

Cik kaitīgas ir šīs ierīces un kā ierobežot bērnu un pusaudžu piekļuvi aromatizētām e-cigaretēm, diskutē iniciatīvas par "saltu" aizliegšanu rosinātājs, tētis Oļegs Belousovs, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Tatjana Caune, Jaunciema pamatskolas direktores vietniece, Mot trenere un "Skola2030" eksperte Anna Zaula un narkologs, bērnu psihiatrs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Pusaudžu Resursu centrā Ļevs Poluņins.

Iniciatīvā portālā "manabalss.lv" teikts:

"Ņemot vērā gan sabiedrības, sevišķi nepilngadīgo, veselības apsvērumus, gan esošos starptautiskos piemērus, aicinu novērst maldinošo un kaitīgo ilūziju, ka inovatīvie smēķēšanas un nikotīna uzņemšanas veidi ir kaut kas jauks, patīkams un nevainīgs. Aromatizētās e-cigaretes dažādos to veidos tieši to dara, un ar tām nikotīna ietekmē un paredzamā atkarībā nonāk arī mazgadīgie. Dažādie aromāti ir vilinoši, un tieši uz visu jauno salīdzinoši atvērtos bērnus provocē atrast piekļuvi e-cigaretēm un tās pamēģināt.

Tāpēc piedāvāju grozīt Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, aizliedzot aromatizēto elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tehnoloģiju apriti. Līdzīgi regulējumi ir jau vairākās valstīs, ieskaitot šo tehnoloģiju apriti internetā.

Ar šo pārmaiņu mēs pasargāsim sevišķi bērnus un jauniešus no mānīgi, maldinoši rosinātas un veselībai bīstamas atkarības izplatības."

Oļegs Belousovs dalās pieredzē un skaidro, kāpēc iesniedzis iniciatīvu. Anna Zaula piekrīt, ka ir ļoti grūti kontrolēt jauniešus un bērnus skolā, vairāki pamanās pat smēķēt e-cigaretes stundu laikā.