Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ko nozīmē būt atbalstošam vecākam bērna sporta aktivitātēs un profesionālajos treniņos? Kopā ar vecākiem, ekspertiem un sporta treneriem skaidrojam Ģimenes studijā. Diskutē kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, bērnu un jauniešu shēmas terapijas speciāliste apmācībā un sportisku bērnu mamma Gunita Kleinberga, Rīgas Volejbola skolas treneris, trīs bērnu tētis un topošais sporta psihologs Andrejs Odinokovs, Jura Docenko futbola skolas „Alberts” treneris Kārlis Gabrilovičs un hokeja treneris un arī hokejista tētis Rodrigo Laviņš.

"Sports palīdz attīstīt tādas rakstura īpašības, kā neatlaidību un disciplīnu, svarīgs aspekts arī ir fiziskās formas un stabilas stājas veidošana un, protams, vispārīgā fiziskā sagatavotība. Gūt prieku, būt labā formā un darīt to, kas padodas, tā ir būtiskākā motivācija bērniem, kādēļ viņi vēlas nodarboties ar sportiskām aktivitātēm. Savukārt pārlieku lielas prasības, kritizēšana un spiediens veicina to, ka bērni no sporta aiziet. Tāpēc galvenais vecāku uzdevums ir nodrošināt emocionālu atbalstu gan treniņos, gan sacensību laikā ceļot bērna pašapziņu un veicinot pārliecību par savām spējām."

Tā kādā viedokļu rakstā par vecāku lomu bērniem sportojot pauž Anda Strautiņa.

Kāda nozīme ir vecāku atbalstam, kā to darīt jēdzīgi un efektīvi un ko noteikti nedarīt, jūsmojot par sava sasniegumiem sporta laukumā?

Sarunu par šo tematu mudināja tieši Gunitas Kleinbergas ieraksts sociālajos tīklos par to, ka viņa ir viena no mammām, kas atbalsta meitu un viņas komandu spēlēs. Turklāt uz viņu atskatās, jo atbalsta skaļi un no visa spēka. Bet nesen kādā spēlē saņēmusi, kad bija atslābusi, saņēmusi uzsaukumu no meitas: "Mammu, kāpēc neatbalsti!"

Andrejs Odinokovs uzskata, ka vecāki ir galvenie treneri. Pārējie cilvēki, kas ar bērnu strādā, ir profesionāļi kādā noteiktā daļā, bet vecāki ir pamats. Bērns ļoti novērtē vecāku, brāļu, māsu klātbūtni tribīnēs.

"Kad vecāki ir tribīnēs, tā ir laba ziņa treneriem, ka ir komanda un ir arī vēl viena komanda - atbalstītāji, kura arī dod savu enerģiju," atzīst Andrejs Odinokovs. Viņš arī bilst, ka ģimenei tas milzīgs papildu darbs, bet tas ir ļoti svarīgi.