Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Arī laulību reģistrācija šobrīd notiek atšķirīgi. Gan dzimtsarakstu nodaļā, gan baznīcā tiek nodrošināta laulību reģistrācija un laulību ceremonija tikai kopā ar diviem pieaugušiem lieciniekiem.

Dzimšanas un miršanas faktu reģistrācija un arī līdz ārkārtas situācijas izsludināšanai pieteiktās laulības tiek reģistrētas dzimtsarakstu nodaļās klātienē, skaidro Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Bumbiere-Kaže.

Sākumā cilvēki bijuši apmulsuši un neziņā, šobrīd cilvēki ir pietiekami informēti, lielākā daļa to jau uzņem ar nelielu jautrības pieskaņu, vērtē Bumbiere-Kaže.

Rīgas Lutera draudzes mācītājs Indulis Paičs skaidro, ka šobrīd uz nosacījumu, ka nedrīkst būt klāt viesi ceremonijā, pāri reaģē dažādi. Lielākā daļa cenšas atlikt uz vēlāku laiku kāzu datumu, jo cilvēkiem ir svarīgi, ka šāds svarīgs dzīves notikums notiktu kopā ar citiem. Tiem pāriem, kas izvēlējušies īstenot ceremoniju noteiktajā datumā, kādreiz ir svarīgs datums, vai nosacījums, ka šie ir svētki tikai mums, un pārējiem svētkus sarīkosim citā laikā.

Kāzu aģentūras “milestiba.lv” vadītāja Dace Miezīte norāda, ka šī kāzu sezona ir izvērtusies interesanta. Šobrīd galvenais darbs ir kāzu pārcelšana uz nākamo gadu vai rudeni. Maija, jūnija un jūlija kāzas pārceļ, tie, kas vēlas precēties augustā vai vēlāk rudenī, vēl cer kāzas sarīkot noteiktajā laikā.

Miezīte norāda, ka būtiskākais jaunajiem pāriem nav valdības lēmumi, bet pašu sajūta par drošību viesiem. Tas galvenais iemesls, kāpēc pārceļ kāzas

Miezīte arī atzīst, ka atsevišķiem pāriem tās nav tikai kāzas, kuras jāpārceļ, bet arī ģimenes plānošana tālāk.

Kāzu portāla “Laced in love weddings” vadītāja Santa Felkere piekrīt, ka cilvēki maina kāzu formātu, izvēloties laulību reģistrāciju tikai ar vedējiem, vai pārceļ uz vēlāku laiku. Ir pāri, kas laulību reģistrē noteiktajā datumā, bet pašas svinības pārceļ uz gadu.

Sistēmiskā ģimenes psihoterapijas speciāliste Nansija Lībiete vērtē, ka ir ārkārtīgi noderīga skaidrība šajā situācija, labi atliekam uz gadu, nevis ceram, nezinot, cik ilgi ārkārtas stāvoklis turpināsies.

"Protams, iespējams kāzu pārcelšana liek mainīt arī citus plānus, bet tāda ir dzīve. Līdzīga kā ar bērniem, nav nekas bīstams piedzīvot vilšanos vai sarūgtinājumu, lielāka bīstamība ir netikt ar to galā vai neiemācīties ar to sadzīvot," analizē Lībiete. "Šis varbūt ir viens no pirmajiem pārbaudījumiem pārim, kur kāda viņu iecere tiek ietekmēta no ārpuses un viņi nevar neko izdarīt. Kā tikt abiem ar šo pārdzīvojumu galā."

Raidījumā uzklausām vairākas līgavas, kurām kāzas bija plānotas šajā vasarā. Lielākoties, iecerētās kāzas pārceltas. Viena līgava atklāj, ka pāris ir nolēmis salaulāties izraudzītajā datumā, jo tie ir viņu svētki un diena.