Ziema sniedz daudz prieka, diemžēl ziemas prieki reizēm bērniem beidzas ar traumām. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāvji ziņo, ka aizvadītajā nedēļā ar dažādām traumām slimnīcā uzņemti vairāk nekā 230 bērni. Teju 40 no šiem gadījumiem nelaime notikusi, vizinoties tieši ar ragaviņām.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks raidījumā Ģimenes studija atzīst, ka klasiskais stāsts ir par to, ka bērni brauc ar ragaviņām un apgāžas.

"Kurš nav nokritis bērnībā no ragaviņām, tā ir normāla lieta. Bet sliktākie stāsti ir tad, ja viens bērns ir tikko nošļūcis no kalna un nākamais dodas viņam pakaļ, uzbrauc virsū, notriec, apgāž. Ir bijušas situācijas, ka bērns nobrauc no kalna, ietriecas kādos soliņos, apgaismojuma  stabos, stāvošās mašīnās, trakākais – kalns atrodas tuvu ielas braucamai daļai un ir diezgan stāvs, bērns brauc un inerces rezultātā izbrauc uz ielas," skaidro Jānis Upenieks.

Neviens ārsts, protams, neteiks, ka ziemas priekus nevajag baudīt, bet vecākiem būtu jāzina, kur bērns dosies vizināties ar ragaviņām un kas atrodas ap izvēlēto kalnu.

Baltās ziemas bīstamākais transportlīdzeklis ir ragaviņas, savā Facebook kontā raksta BKUS pārstāvji.

Lai vizināšanās no kalniņa būtu droša, mediķi aicina ievērot trīs priekšnoteikumus:

  • Jāizmanto drošs un kontrolējams aprīkojums: bērna vecumam un spējām atbilstoši vadāmas ragaviņas, piemērots apģērbs, drošības ekipējums.
  • Jāpārliecinās par vides drošumu: jāizvērtē kalna stāvums, tramplīnu augstums, virsmas segums un apgaismojums; vai nogāzes galā nav ceļa, upes, grāvja, koku un citu šķēršļu; būtiski izvērtēt to, vai prieku norises vietā nav pārāk daudz citu cilvēku: ļoti bieži bērni traumas gūst, tieši saskrienoties viens ar otru; vai kalna noslēgumā ir pietiekoši daudz vietas, lai droši nobremzētu.
  • Nepieciešama pieaugušā uzraudzība: ar maziem bērniem, kas vēl nespēj kontrolēt savu slīdēšanas trajektoriju, jāslidinās tikai kopā; bērniem jāmāca, ka ragaviņās ar rokām un kājām nedrīkst ieķerties; ikkatrā situācijā klāt jābūt kādam, kas var reaģēt, izsaucot mediķus un sniedzot pirmo palīdzību.

Bet kategoriski ir aizliegts slidināties aiz braucošiem transportlīdzekļiem. Tas ir likumpārkāpums, kas nopietni apdraud cilvēka veselību un dzīvību!

Raidījumā uzklausām arī mammas stāstu par to, cik neveiksmīgi izvērtās viņas piecgadīgās meitas brauciens no kalna. Savukārt slēpošanas trases "Riekstukalns" vadītājs ERvīns Kišuro atgādina par drošību slēpojot no kalna.