Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes studija dodas viesos pie ģeogrāfijas zinātņu doktores, Latvijas Universitātes vadošās pētnieces Olgas Sozinovas. Kopā ar vīru Vjačeslavu viņi audzina 12 gadus veco Robertu un Borisu, kuram pašlaik ir pusotra gadiņš.

Pagājušajā vasarā, atgriezusies darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, Olga un visa ģimene ik dienu žonglē ar daudziem pienākumiem, attālināto darbu un mazā pieskatīšanu ieskaitot. Gandrīz pusaudzim Robertam ir tik plašas intereses, ka ne uzskaitīt. Viņš, starp citu, nēsā slaveno Ritenbergu uzvārdu un, protams, dejo, par ko ļoti priecājas Roberta vectētiņš, leģendārais baletdejotājs un dejas pedagogs Haralds Ritenbergs. Arī pašas Olgas sirdslieta kopš četru gadu vecuma ir dejošana. 

Esmu cilvēks, kas nevar bez skatuves, viņa atzīst un tāpēc, paralēli darbam Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Dabas ģeogrāfijas katedrā, šad tad redzama arī uz Latvijas Nacionālā Operas un baleta skatuves, jo ir mīmistu un kustību grupas sastāvā. Savas pirmās lomas dažos iestudējumos tur izbaudījis arī Roberts.

"Mēs visādi futbolējām lietiņas," bilst Olga, vaicāta, kā var savienot zinātnieces darbu ar būšanu mammai un vēl piedalīties operas un baleta iestudējumos. Viņa neslēpj, ka ar vīra, vecākā dēla un arī vecvecāku palīdzību var būt mamma.

"Ja zinātnieks ir bez ģimenes, ja ir tikai zinātnieks, tad varētu būt zinātnieks fanātiķis un upurēt sevi tikai zinātnei," vērtē Olga. "Ja zinātniekam ir papildus intereses, jārēķinās, ka tik daudz laika zinātnei nesanāks. Ja cilvēkam vēl ir ģimene, ar divām vai četrām rokām nepietiks, vajag vēl klāt. Mums visi dara visu, tāpēc arī sanāk."

Olgas intereses ir arī deja. Viņa stāsta, ka dejojusi kopš bērnības, bet kādā brīdi sapratusi, ka tā nebūs viņas profesija, taču negribējies arī deju un skatuvi pamest pa visam. Vēl skolas laikā viņa saņēmusi uzaicinājumu paskatīties uz teātri no aizkulisēm. Ātri vien viņa nokļuvusi uz skatuves masu skatos.

„Es nedejoju, vairāk tēloju. Mīmistu jeb kustību grupa palīdz noformēt izrādi, kur vajag tēlot, kur nav nepieciešama deju tehnika, palīdzam izrādi padarīt interesantāku,” par savu darbu Latvijas Nacionālajā operā un baletā stāsta Olga.

Bet izvēlē par labu ģeogrāfijai bijusi, pārcilājot daudzas intereses. Mamma vēlējusies, lai meita mācās programmēšanu, bet tas viņu nav uzrunājis, vecākie brāļi, Olgai ir četri brāļi – trīs vecāki, viens jaunāks par viņu, jau bija izvēlējušies ekonomiku un datorzinātnes, viņa vēlējusies pievienot citu jomu. Dokumentus viņa iesniegusi vairāku augstskolu vairākās programmās. Ģeogrāfiju viņa izvēlējusies kā kaut ko eksotisku, bet nostrādājis skolotāja faktors un spēja ieinteresēt. Tiesa, ģeogrāfija augstskolā nav tā pati, kas ģeogrāfija skolā. Olgas pētniecības tēma ir gaiss – aerobioloģija.

„No visādām pusēm pētu gaisu desmit gadus,” bilst Olga.

Tāpat kā Olga bērnībā, arī dēls Roberts ir aizņemts un daudz noslogots - viņš trenējas ušu, dejo sporta dejas, mācās mūzikas skolā, un šad tad izbauda skatuves valdzinājumu, uzstājoties operā. Dēlam ir arī savi pienākumi mājās, jo Olga atzīst, ka viņai ir svarīgi ieaudzināt sajūtu, ka ikdiena attiecas uz visiem, ne tikai uz kādu no ģimenes locekļiem.

Bet mazais brālis Boriss Teo, kuru ģimenē mīļi dēvē par Bosiku, pēdējā laikā intensīvi iesaistās ēst gatavošanā.