Raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts analizējam, kā vērtēt līdzšinējās valsts aktivitātes reemigrācijas veicināšanā. Kāpēc ģimenes nespēj iedzīvoties un emigrē otrreiz? Kāda ir reemigrācijas koordinatoru loma un atbildība šo jautājumu risināšanā un kāpēc Latvijai ir būtiski izstrādāt ekonomiski pamatotu reemigrācijas politiku? Raidījuma viesi: reemigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā Ija Groza, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits un stratēģiskās plānošanas eksperts, ekonomģeogrāfs Gatis Pāvils. Savukārt video zvanā šai raidījumā attālināti piedalās arī Eiropas Latviešu apvienības priekšsēde Elīna Pinto.

Sazināmies ar Kristīni Lauriņu Strasbūrā. 2017. gadā varēja lasīt intervijas ar Kristīni, kurās viņa stāsta, ka kopā ar vīru elzasieti un diviem bērniem, kuriem tobrīd bija 11 un 8 gadi, ir atgriezusies Latvijā pēc 15 gadu prombūtnes. Tagad ģimene ir atkal Strasbūrā.

Elīna Pinto aicina 2020.gadā politikas veidotājus ieviest tos reemigrācijas veicināšanas pasākumus, kas jau ir paredzēti Diasporas likumā. Tie ir saistīti ar profesionālās kvalifikācijas atzīšanu, kā arī "neizmest mēslainē cilvēkus, kas neietilpst kastītē jaunieši ar bērniem”. Tie ir seniori, kas visvairāk būtu gatavi atgriezties. Viņa norāda, ka te gan būtu jāsakārto viņu ārvalstu pensijas neapliekamā minimuma aizsardzības jautājums.

Tāpat Pinto aicina domāt plašāk un kopā ar citām valstīm Eiropā virzīt jautājumus, kā gan valsts var nezaudēt cilvēkos ieguldītos  resursus, gan arī cilvēki var justies brīvi, izvēloties dzīvesvietu.

Ija Groza atzīst, ka viņai šī gada izaicinājums ir stiprināt sadarbību ar pašvaldībām reģionālā kontekstā, lai cilvēki jūtas gaidīti, jo viņi nāk uz konkrētu vietu, ne reģionu.

Raivis Bremšmits atzīst, ka šis ir svarīgs gads, jo pamatakmens tiks ielikts vairākām lietām saistībā ar pašvaldību reformu - nākotnes pašvaldības un reģioni. Svarīgi arī, ka 2021. gadā sāksies jauns plānošanas cikls.

Par cilvēkiem, kas izvēlējušies atgriezties Latvijā, šobrīd ir pieejami dati par 2019. gada pirmajiem 10 mēnešiem. Līdz oktobra beigām ir atgriezušies 497 cilvēki jeb 179 ģimenes. Savukārt 2018. gadā tie bija 399 cilvēki jeb 163 ģimenes.