Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija pasaulē - diasporas centros aktīvi lasa jaunākās grāmatas latviešu valodā un līdzdarbojas Lielajos lasīšanas svētkos. Pērn Bērnu žūrijā piedalījās 67 diasporas centri no 29 valstīm. Tāpēc raidījumā Globālais latvietis. 21. gadsimts saruna ar diasporas lasītājiem, par to, cik nozīmīga ir lasīšana, dzīvojot ārpus Latvijas.

“Lasīšana mūs visus padara par imigrantiem. Tā izved mūs ārpus mājas, un vēl svarīgāk, tā rada mājas mums it visur.” Tā Rīza Viterspūna ir teikusi par grāmatām un lasīšanu. Šis Amerikas aktrises citāts savulaik kļuva aktuāls arī Bērnu literatūras centrā, kad divtūkstošo gadu sākumā arvien biežāk sākām saņemt skumjus e-pastus no Latvijas bibliotēkām ar ziņu, ka kārtējais mazais lasītājs, kas gadiem ir nācis uz bibliotēku, kopā ar saviem vecākiem ir emigrējis vai tuvākajā laikā plāno braukt uz citu valsti labākas dzīves meklējumos.

2007. gadā Bērnu literatūras centrs pieņēma tam laikam neparastu lēmumu, sekot bērniem, kas devušies projām, un palaist Bērnu žūriju pasaulē. Šobrīd aktīvi lasītāji ir diasporas centros teju visā pasaulē. Runājam par stāvēšanu rindā pēc latviešu grāmatam, par labu latviešu valodu, kura skan vakaros, kad mamma, tētis vai vecmāmiņa lasa priekšā grāmatu. 

Raidījuma viesi: Silvija Tretjakova, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centra vadītāja, Ilona Ozoliņa- Čiu, Ņujorkas latviešu ev. luteriskās draudzes Ņūdžersijas latviešu pamatskolas skolotāja, Baiba Kalniņa, brīvprātīgā Vīnes latviešu skolā “Kalniem pāri”, Jana Šaudvide-Delorme, Briseles 1. Eiropas skolas skolotāja, un Iveta Gijde, latviešu bērnu skolas Nīderlandē “Diegabiksis” pārstāve.