Ko nozīmē būt latvietim Austrālijā un kā šī piederības sajūta mainās, nonākot Latvijā, ar savu pieredzi dalās Grosu dzimtas pārstāvji, kuri aktīvi darbojušies Melburnas latviešu sabiedrībā un tagad sevi piesaka dažādās jomās Latvijā. Sarunai piekrituši Arnis Gross, biznesa tehnoloģiju uzņēmuma īpašnieks, viņa dzīvesbiedre - pētniece Daina Grosa, zinātnieks Kārlis Agris Gross un students Aleksandrs Gross, Kārļa Grosa dēls.

Daina atzīst, ka Austrālija ir viņas dzimtene, vieta, kur viņa uzaugusi un iemācījusies visu, ko var mācīties.

"Bet Latvija ir mana tēvzeme un tai ir tikpat liela nozīmē manā dzīvē kā Austrālijai," bilst Daina Grosa.

'Ko nozīmē būt Austrālijas latvietim? Tā ir vieta, kur cilvēks var eksistēt divās vidēs vienlaikus, uzklausīt vienu balsi, sadzirdēt, saprast; uzklausīt otru - sadzirdēt, saprast un saprast, kā darboties šajā ļoti bagātajā vidē," vērtē Kārlis Agris Gross.

"Austrālijas latvietis pa nedēļu parasti ir austrāliešu sabiedrībā, nedēļas nogalēs iesaistās visādās latviešu aktivitātēs - skola, baznīca, tautas dejas. Mēs to latvisko piedzīvojām nedēļas nogalēs. Ir interesanti, kā dubulta identitāte" atzīst Arnis Gross.

Aleksandrs norāda, ka viņa skatījumā ir Austrālijas Latvija un Latvijas Latvija. Austrālijā viņš pavadījis pirmos sešus gadus un pirmā valoda tur bijusi ne angļu, bet latviešu, jo uzaudzis Austrālijas latviešu sabiedriībā.

"Tā Austrālija, ko es iepazinu, tā man bija dažādības zeme, kur satikās dažādas kultūras, dažādas vērtības. Kad atbraucām uz Latviju, sapratu, ka Austrālijas Latvija un Latvijas Latvija ir divas atšķirīgas kultūras. Austrālijā latviešu sabiedrība ir daudz ciešāka. Tur tradīcijas un kopā pavadītais laiks ir daudz vairāk novērtēts. Ir grūti būt latvietim Austrālijā, ja neiesaisties kultūras dzīvē. Latvijā var būt tā var. Austrālijā, ja tu neizvēlies aktīvi piedalīties, nezinu, kas no tā latvieša paliek," vērtē Aleksandrs Gross.