31.janvārī Lielbritānija oficiāli izstājusies no Eiropas Savienības (ES), taču realitātē sāks darboties vismaz 11 mēnešu ilgs pārejas periods, kurā Apvienotajai Karalistei joprojām būs jāievēro visas ES tiesību normas. Saskaņā ar oficiāliem datiem Apvienotajā Karalistē dzīvo 117 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo un viņi kopš 1.februāra dzīvo valsti, kas izstājusies no Eiropas Savienības. Tāpēc raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts skaidrojam praktiskos jautājumus, kuri jārisina mūsu valstspiederīgajiem saistībā ar “Brexit”. Skaidrojam arī nianses par Eiropas veselības apdrošināšanas karšu derīgumu, gan par studiju maksu un pieeju studiju kredītam studentiem. Raidījuma viesi: Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vecākā eksperte, departamenta vadītāja vietniece Dace Jansone un bankas "Citadele" ekonomists​ Mārtiņš Āboliņš.

Sazināmies ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Apvienotajā Karalistē Baibu Braži.

Raidījuma laikā klausītāja uzdeva jautājumu:

Dzīvoju pie dēla un nestrādāju,arī rēķinus līdz ar to nestrādāju.Kā tad lai es pierādu, ka dzīvoju UK nevis Latvijā?

Tā kā nebija iespējas uz to atbildēt raidījumā, Ārlietu ministrija sniedz rakstisku atbildi:

Šajā gadījumā pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam jāpiesakās kā apgādībā esošai personai un jāiesniedz radniecību apliecinoši dokumenti. (Informācija atrodama kompetentās iestādes "Home Office" mājaslapā).

Ja Eiropas Savienības (ES) pilsonis, kura apgādībā esoša persona vēlas reģistrēties Uzturēšanās shēmai, pats ir reģistrējies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, jāiesniedz apgādnieka reģistrācijas numurs. Tāpat par pierādījumu var kalpot jebkāds dokuments, kas pierāda personas uzturēšanos Apvienotajā Karalistē, piemēram, aviobiļetes.

Saskaņā ar "Home Office" sniegto informāciju, gadījumos, kad nav pietiekamu dokumentālu pierādījumu uzturēšanas Apvienotā Karalistē pierādīšanai, jāvēršas "Home Office" akreditētajās iestādēs (Resolution Centre), kuros tiek sniegta palīdzība ES pilsoņu reģistrācijai un detalizēta informācija katrā individuālajā gadījumā par uzturēšanās pierādījuma dokumentiem (informācija šeit); "Resolution Centre" kontaktinformācija pieejama šeit.