29. septembrī 101 gada vecumā mūžībā aizgājusi diplomāte Ainas Nagobads-Ābols. Pieminot izcilo latvieti, piedāvājam noklausīties sarunu, kas notika šovasar, vien dažas dienas "Gadsimta latvietes" 101. dzimšanas dienas. Izstāde "Gadsimta latviete"  jau ir noslēgusies, bet stāsti un leģendas par Ainu Nagobads-Ābols un viņas devumu Latvijai turpina dzīvot.

Radījumā Globālais latvietis. 21 gadsimts saruna par izstādes “Gadsimta latviete” tapšanu ar tās kuratoru Rolandu Lappuķi.

Vēl arī saruna ar Eiropas latviešu apvienības pirmo priekšsēdi Daci Luteri-Timmel un Rietumeiropas Latviešu apvienības priekšsēdi Andri Zemīti par Latvijas atbrīvošanas komitejas Eiropas centra tapšanu un būtiskākajiem pagrieziena punktiem apvienības vēsturē.

 

9. jūnijā 101. jubileju nosvinēja diplomāte Aina Nagobads-Ābola. Izcilās Latvijas diplomātes dzimšanas dienai par godu Valsts prezidents Egils Levits, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un bijušais vēstnieks Rolands Lappuķe pieteica izstādi "Gadsimta latviete", kas apmeklētājiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs pieejama no 16. jūnija līdz septembrim.

Izstāde "Gadsimta latviete" iepazīstina ar Ainas Nagobads-Ābolas dzīvesstāstu. Vizuālo materiālu izlase izstādei veidota no vairāku institūciju arhīviem, Ainas Nagobads-Ābolas privātā arhīva, kā arī līdzgaitnieku foto albumiem, kurās fiksēti ikdienas un vēsturiski nozīmīgi notikumi no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Izstādes satura autors ir Ainas Nagobads-Ābolas vīra Guntara Ābola krustdēls, diplomāts Rolands Lappuķe. Izstādes dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca sadarbībā ar Oskaru Platokalnu un Didzi Breidaku.

Septembra sākumā izstāde aizceļos uz Parīzes piepilsētu Levezinē (Le Vésinet), kur bijusī diplomāte dzīvo jau vairāk nekā 50 gadu. Vēlāk tā būs apskatāma arī Latvijas patstāvīgajā pārstāvniecībā UNESCO Parīzē.