Latviešu Kopības Vācijā arhīvs, kas glabājas Latviešu centra Minsterē ēkā, ir vērtīga, bet līdz galam nesakārtota dažādu vēstures materiālu krātuve. Tajā atrodas liecības par latviešu dzīvi Vācijā pēc Otrā pasaules kara. Par Minsteres Latviešu ģimnāziju, kuru beidzis jaunievēlētais Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, bet Ministru prezidents Krišjānis Kariņš Minsteri nodēvējis par pagrieziena punktu savai latvietībai, par bibliotēku, kas pieteikusi savu atdzimšanu, un par latviešu draudzes vēsturi saruna raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts. Tie ir arhīvi, kas glabā sabiedriskos un arī personīgos dokumentus un liecības. Daļa no šīs vēstures ir atrodama Latvijas arhīvu krājumos, kā arī muzejā LaPa (Latvijā), kur ir izveidota kolekcija, kas visu laiku tiek papildināta. Studijā aculiecinieki – laikabiedri tā laika notikumiem Minsterē: Aija Ebdene, Latviešu Kopības Vācijā padomes pārstāve, Zuze Krēsliņa-Sila, Latviešu Kopības Vācijā padomes vicepriekšsēde, Klāvs Bērziņš, Latviešu evaņģēliski luteriskās Baznīcas ārpus Latvijas Vācijas apgabala prāvests, un Valters Nollendorfs, Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis.

Aija Edbene ne tikai pārstāv Latviešu Kopību, bet aktīvi darbojas vairākās trimdas organizācijās, savukārt Valters Nollendorfs bijis Minsters latviešu ģimnāzijas direktors 1988./ 89. mācību gadā, kā arī labi pārzina atviešu Kopības Vācijā arhīva rūpes.

Sazināmies ar Dinu Krastiņu, Latviešu centra Minsterē bibliotēkas koordinatori. Viņa Latviešu centrā Minsterē sākusi strādāt šī gada janvārī un rūpējas par bibliotēkas atdzimšanu. Šobrīd turpinās krājuma inventarizācija un mainās arī darba  prioritātes, jo iepriekš bija vairāk domāta ģimnāzijas vajadzībām.

Lai runātu par aktualitāti – Eiropas latviešu kultūras svētkiem, kas no 13. līdz 16.jūnijam norisinās Dublinā, raidījumā sazināmies arī ar Ingunu Grietiņu-Dārziņu, Latvijas biedrības īrijā priekšsēdētāju un svētku režisori Andru Baltmani.