Raidījumā Grāmatai pa pēdām dodamies iepazīt hernhūtiešu kustības un tās pārstāvja Johana Šteinhauera starptautiskās gaitas. Noskaidrosim, uz kurieni veda viņu ceļi, kāda bija šo misiju nozīmē un atklāsim ko jaunu par Johana Šteinhauera biogrāfiju, kā arī satiksimies ar viņa pēcteci septītajā paaudzē.

Aktīvai hernhūtiešu kustības jeb brāļu draudžu pārstāvis Johans jeb Jānis Šteinhauers zināms arī kā latviešu uzņēmējs un cīnītājs par latviešu tiesībām 18. gadsimtā. Aprīlī, kad stāstot par Šteinhaueru, mazliet ielūkojāmies arī viņam veltītajā pasākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, raidījumu noslēdzu sakot, ka mums ir svarīgi neaizmirst savus varoņus, un, atsaucoties arhitekta Pētera Blūma teiktajam, minēju, ka būs nepieciešams liels gribasspēks, lai pārvarētu aizmirstības inerci.

Izskatās, ka vismaz pagaidām šī aizmirstība nav ņēmusi virsroku, un, pateicoties entuziastu centieniem, jūlijā noticis jau otrais Johanam Šteinhaueram veltītais pasākums ar nosaukumu “Izrakt Šteinhaueru. No Pārdaugavas līdz Pensilvānijai”.

Ja iepriekšējā stāstā par Šteinhaueru aplūkojām to, kas varētu būt atradies viņa grāmatu plauktā, tad šajā reizē līdzīgi kā nesen aizvadītajā pasākumā kopā ar Latvijas Nacionālā arhīva vadošo pētnieku Jāni Šiliņu paraudzīsimies, cik liela nozīme bijusi Šteinhauera un citu hernhūtiešu starptautiskajai darbībai un ceļiem no Latvijas uz Ameriku un citviet. Tieši tāpat ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieci Beatu Paškevicu pavērsim skatu uz jauniem un interesantiem faktiem Šteinhauera biogrāfijā, visbeidzot satiksimies ar Šteinhaueru dzimtas pēcteci Joahimu Šūbertu no Venecuēlas. 

Pasākumā “Izrakt Šteinhaueru. No Pārdaugavas līdz Pensilvānijai” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā vispirms tiekamies ar Joahimu Šūbertu, kurš nāk no Venecuēlas. Joahims ir pēctecis Johanam Šteinhaueram septītajā paaudzē, šajā gadījumā tieši ar Šteinhauera meitas Johannas Magdalēnas Šteinhaueres, vēlāk Rīgelmanes, starpniecību. Viņa apprecējās ar Henersdorfas pils pārvaldnieku Saksijā. Pirms daudziem gadiem Joahims sācis interesēties par savu ģenealoģiju, un ap 2004. gadu meklējumi vainagojušies rezultātiem. Sarunā vispirms Joahimam vaicāju, vai viņš atminas to mirkli, kad uzzināja, ka Šteinhauers ir viņa vecvecvecvectēvs. Kā to izdevās noskaidrot?

Sarunas noslēgumā Joahims Šūberts piebilst, ka Johans Šteinhauers bijis labs uzņēmējs, viņš bijis patiesi turīgs ar lieliem naudas līdzekļiem. Šteinhauers būtu varējis šo naudu paturēt sev, dzīvot skaistu dzīvi jebkurā pasaules vietā, viņam būtu bijis viss, ko viņš vēlētos, taču viņš izvēlējies palikt šeit un ieguldīt naudu nevis greznībā, bet, citējot Joahimu Šūbertu, izmantot līdzekļus pašam augstākajam cilvēcībā - radīt labākas lietas pasaulē. Un tas, pēc Šūberta domām, ir kaut kas, ko mums mācīties un uz ko tiekties. Starp citu, Joahims Šūberts un arhitekts Pēteris Blūms, kurš Šteinhauera personības izzināšanai pievērsies daudzu gadu garumā, meklējumos viens pēc otra sastapušies ar tīmekļa starpniecību.

Plašāk par projektu: