Raidījuma Grāmatai pa pēdām. Latviešu grāmatai 500 uzmanības centrā čehu dižgars, teologs, pedagoģijas zinātnes aizsācējs Eiropā Jans Amoss Komenskis. Iepazīstamies ar viņa idejām un šķirstām unikālus 17. gadsimta Komenska leksikona izdevumus.

Jans Amoss Komenskis – šis vārds labāk zināms pedagogu aprindās, jo viņš ir pedagoģijas zinātnes aizsācējs Eiropā, bet mazāk iepazīts citu humanitāro jomu speciālistiem. Pētām un kaut nedaudz tuvāk iepazīstam čehu dižgaru, Bohēmijas brāļu bīskapu, domātāju, daudzu grāmatu autoru.

Kopā ar vēstures doktoru Jāni Šiliņu, mākslas pedagoģi Austru Avotiņu  un Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošo pētnieci Beatu Paškevicu izzinām unikālu Eiropas mēroga personību Janu Amosu Komenski, kura dzīves gājums saistīts ar 17.gadsimtu.

Vēsturniekam Jānim Šiliņam, kura interešu lokā ir 19.gs. beigu un 20.gs. vēsture, saskare ar Komenski radusies pirms aptuveni pieciem gadiem, ko sekmējis čehu pedagogs un tulkotājs Pāvels Štolls un viņa darbs par Latvijas un Čehijas kultūru, tā  J.Šiliņš sev Komenski atklājis kā lielu dārgakmeni:

Lai uzskatāmi un ar taustekļiem (šo vārdu lietoju apzināti) sastaptos ar Komenska izdevumiem, dodos uz Latvijas Nacionālo  bibliotēku, kur vadošā pētniece Beata Paškevica uz galda nolikusi  trīs dažādus Komenska leksikona „Janua Linguarum” izdevumus  – tie visi ir izdoti 17.gadsimtā, turklāt viens iznācis Komenska dzīves laikā.  Tā ir valodu mācību grāmata, latviski  „Valodu vārti” jeb durvis uz valodām, un bijis ļoti populārs izdevums visā Eiropā.

Komenskis ir nozīmīgs arī Latvijai, jo viņš bija čehu brāļu draudzes bīskaps, no kuras vēlāk izauga hernhūtiešu kustība. Komenskis iedvesmojis daudzus, no viņa iedvesmojās Gliks, kurš dibina skolas latviešu bērniem, un iedvesmojās Stenders, radot bilžu grāmatas. Jānis Šiliņš min interesantākos faktus Jana Amosa Komenska biogrāfijā.

Komenskis studējis teoloģiju Herbornas akadēmijā un Heidelbergas universitātē, bijis viens no izglītotākajiem sava laika cilvēkiem Eiropā, to minējuši daudzi viņa laikabiedri, tāda unikāla, universāla Eiropas mēroga personība. Dzīves laikā Jans Amoss Komenskis sarakstījis ap 280 darbus, tie ir dažāda formāta un par dažādām tēmām.

Turpinājumā par Komenski un  pedagoģiju. Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes asociētā profesore Austra Avotiņa savā pedagoģiskajā darbā ieviesusi gan Komenska principus, gan aktualizējusi sajūtu, maņu nozīmi, piemēram, vairākus gadus piešķirot sajūtu balvas bērnu grāmatām. Viņasprāt, izdevies daudz ko no tā ieviest izglītības reformā „Skola 2030” kultūras un mākslas jomā.  Viņa arī aicinājusi savus studentus pētīt Komenska jeb Komēnija darbus.

Austra Avotiņa vērtē, cik pamatoti varam uzskatīt, ka mūsdienu pedagoģijas idejas tiek balstītas 17.gadsimta domātāja Komenska principos? No Komenska sarakstītajām grāmatām viņa izceļ pedagoģiskajā literatūrā būtiskās - „Lielā didaktika” un „Jutekļiem uztveramo lietu pasaule attēlos”. Austra Avotiņa daudzus gadus strādājusi ar kultūras un mākslas pedagogiem Latvijas Universitātē, piedalījusies izglītības reformā un tic, ka pie Komenska idejām ir jāturas, un tad mēs uzcelsim skaistu un gaišu pasauli.

Savukārt Jana Amosa Komenska darbību brāļu draudzē un viņa uzskatiem, to palīdzēs izzināt Jānis Šiliņš. Viņš arī raksturo Komenski kā cilvēku, kā personību, kāds bijis viņa raksturs.

Jans Amoss Komenskis mūža nogali pavadījis Amsterdamā, tad arī tapis (1665.gadā) slavenais Rembranta gleznotais Komenska portrets, ko var atrasts arī interneta resursos.

Vairāk par projektu “Latviešu grāmatai 500” var uzzināt šeit: