Annas Brigaderes pasaku luga 2 daļās. 1981. gada ieraksts.

Kā  jūs domājat – vai  lugas latviešu bērniem rakstītas visos laikos? Nekā!

1903. gada oktobrī Rīgas Latviešu teātra direktors Jēkabs Duburs lūdza rakstniecei Annai Brigaderei, lai viņa pārtulko kādu bērnu lugu pēc pašas izvēles. Anna Brigadere, nevarēdama atrast piemērotu lugu, īsā laikā sacerēja pirmo pasaku lugu „Sprīdītis”. Ar šo darbu tad arī aizsākās pasaku lugas žanrs latviešu literatūrā. Lugas „Sprīdītis” sižets nav aizgūts no pasakām, tajā izmantoti tikai pasaku motīvi un elementi: Vecais vīriņš, velns ar ķēniņmeitām, milzis, svilpīte, sprunguliņš, mīklas un arī pats Sprīdīša vārds.

Pasaku luga „Lolita un brīnumputns” uzrakstīta 1926. gadā, un šīs lugas sižets gan aizgūts no tautas pasakām par zelta putnu un trim tēva dēliem: putnu var iegūt tikai tas, kuram Lolita kļūs par sievu. Ja Lolitā neatmodina mīlestību, tad arī putnam neatraisās mēle.

Annas Brigaderes pasaku lugas „Lolitas brīnumputns”, kas uzrakstīta 1926. gadā, bet Radioteātrī iestudēta pēc 55 gadiem – 1981. gadā, režisors ir Harijs Gerhards, bet mūziku komponējis Ģederts Ramans, kurš daudzus gadus strādājis radio par skaņu režisoru.

 “Radio jomā mūzikai bieži ir lielākas funkcijas nekā teātrī, mūzikas iedarbība, iespējams, ir emocionālāka. Tas ir žanrs, kurā jādomā demokrātiskāk. Vairāk nekā dramatiskajā teātrī jārēķinās ar aktieru iespējām. Bija arī tādi iestudējumi, kuros piedalījās radio simfoniskais orķestris, piemēram, „Lolitas brīnumputnā”. Mūsdienās tas vairs nebūtu iespējams. Man vienmēr paticis klausīties radioteātri – mājās, pustumsā iztēlē veidojot savu scenogrāfiju.” Tā savulaik sacījis Ģederts Ramans.

 Aicinām arī  jūs, klausoties Annas Brigaderes pasaku lugu „Lolitas brīnumputns” , veidot iestudējumam savu scenogrāfiju.

Lomās: Juris Strenga, Antra Liedskalniņa, Zigurds Neimanis, Voldemārs Šoriņš, Tālivaldis Āboliņš, Edgars Liepiņš, Enriko Avots, Rūdolfs Plēpis, Alda Krastiņa, Ilga Tomase, Ēvalds Valters, Igors Siliņš, Guntis Skrastiņš, Gundars Āboliņš, Imants Adermanis, Harijs Gerhards, Ivars Brakovskis, Juris Kaminskis, Alfrēds Kalpaks, Uldis Pūcīts, Andris Mekš, Aleksandrs Maizuks, Edgars Liepiņš. Teicēja Dina Kuple.

Es patiesību meklēju, kā pratu,

Priekš tās tik asināju savu skatu;

Mans objekts neizsmeļams, neizpētāms

Pār visu vairāk Cilvēks bij, vai svētāms

Un augsti cildināms, vai smejams bija…

                                                 (Anna Brigadere)