Pirmatskaņojums Radioteātrī!

No 7.līdz 11.decembrim ik vakaru pulksten 22.05 skanēs latgaliešu literātes Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” radio lasījumi. Stiprās Latgales stiprie stāsti par dzīvi un cilvēkiem. Latgaliski.

Ieraksta mākslinieciskais vadītājs un mūzikas autors Kristaps Rasims, bet stāstus ierunājusi Latvijas Nacionālā teātra aktrise Inga Misāne-Grasberga. Tāpat līdztekus Ingas Misānes-Grasbergas balsij stāstos skanēs ari citu lielāku un mazāku latgaliešu balsis. No kopumā krājumā "Dzeiveiba" publicētajiem deviņiem literārajiem darbiem, piecos radiolasījumos ieskaņoti seši stāsti.

Latgaliešu literātes Ilzes Spergas debijas stāstu krājums “Dzeiveiba” izdots 2014. gadā un savulaik saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” par labāko sniegumu literatūrā 2014.gadā. Tāpat Ilze Sperga par “Dzeiveiba” tika nominēta Latvijas Literatūras gada balvai “LaLiGaBa” kategorijā “Gada debija”.

Stāstu krājuma redaktore Anna Rancāne par to savulaik teikusi: “Ilzes Spergas stāstos dzīvo mazie ļaudis. Tie, par kuriem jau Svētajos Rakstos sacīts, ka tieši viņiem Dievs atklājis debesu valstības noslēpumus. Un bēda esot tiem, kuri nodarīs pāri kaut vienam no tiem mazajiem. Brīžiem lasot uznāk smagums no tik skaudra dzīves materiāla, bet grāmatas nosaukums ir “Dzeiveiba”, un tas liecina, ka viss beigu beigās tomēr pavērsīsies uz gaišo pusi. Šie ir stiprās Latgales stiprie stāsti.”

Aktrise Inga Misāne-Grasberga, kura ir “Dzeiveiba” radiolasījumu galvenā balss un pati nāk no Ludzas novada Mērdzenes puses, par darbu pie stāstu audio versijas saka:

“Stāstu krājuma “Dzeiveiba” nosaukums tik precīzi atbilst tam, kas ir stāstos – dzīvība it visā: darbībās, dabā, attiecībās un arī dzīvniekos. Brīžiem man bija kamols kaklā no tā, cik dziļi sāpīgi, bet reizē arī viegli Ilze ar vārdiem izteikusi sajūtas.”

“Dzeiveiba” radiolasījumi ir pirmais līdz šim audio versijā pilnībā ierakstītais un Latvijas Radio “Radioteātrī” izskanējušais darbs latgaliski.

Stāstu krājuma “Dzeiveiba” radio versija top ar Valsts kultūrkapitāla fonda programmas “KultūrELPA” un Latvijas Radio atbalstu. Projektu īsteno biedrība “LgSC”, sadarbojoties ar Latvijas Radio Latgales studiju un Radioteātri.

 

Stāsti no Ilzes Spergas krājuma "Dzeiveiba". 1.lasījums "Marabeju kolns"

Stāsti no Ilzes Spergas krājuma "Dzeiveiba". 2.lasījums "Puika mežā"

Stāsti no Ilzes Spergas krājuma "Dzeiveiba". 3.lasījums "Laime"

Stāsti no Ilzes Spergas krājuma "Dzeiveiba". 4.lasījums "Duraceņš", "Stuosts par suneiti"

Stāsti no Ilzes Spergas krājuma "Dzeiveiba". 5.lasījums "Deputāts"