Latviešu teātra neatminētās mīklas. Cikla 11. raidījums. Rīgas Latviešu teātris kā lielais rosinātājs - impulss latviešu teātra mākslas attīstībai Rīgā un ārpus tās....

Raidījumā piedalās: teātra mākslas pētnieces vēsturnieces Māra Eņģele, Rita Rotkale, Dailes teātra aktrise Lidija Pupure, akadēmiķis un ilggadīgs RLB Teātra komisijas vadītājs Viktors Hausmanis un raidījumu cikla autors RLB priekšsēdētājs režisors Guntis Gailītis.

Raidījumu atbalsta:

          Rīgas Latviešu teātris darbojas kā labs piemērs citiem, tas dod jaunus impulsus. Un teātra māksla latviešu sabiedrībā ir kā jauni un zaļi asni pavasarī, kas uzdīgst un parādās Rīgā. Teātris aug un arī  izplešas, kā ģimenē, kur dzimst bērni  un bērni ir dažādi – labi, niķīgi, dažs paliek pie vecākiem, citi grib ātrāk doties pasaulē, ātrāk grib būt pieauguši. Teātris   ir jauna parādība sabiedrībā – tas ir jauns! Vienkāršs, sentimentāls varbūt pat banāls – bet viss notiek. Tautai tas patīk, un teātris ir  labs pulcēšanās un kopā būšanas  iemesls, jauna pakāpe...  izziņas materiāls, fakti domāšanai un, protams jūtu un emociju pasaulei! 

Raidījumā:

* Īsa latviešu teātra priekšvēsture, vācu un krievu teātri Rīgā,

* Biedrības, kā teātra mākslas pamatbāze, pirmās biedrības kā teātra mākslas rosinātājas,

* Latviešu biedrību un sabiedrības spektrs, intereses, darbības, sintēze un tās atspulgs teātrī,

* Teātru vadītāji, aktieri, mecenāti....

* Sadarbība un konkurence.

* Lugas, repertuārs, izrādes un citi uzvedumi...

* Teātra profesiju attīstība un izglītība... Personības un talanti...

* Teātris - cilvēka būtības spogulis, teātra pasaules noslēpumainība  un informācijas aktualitātes...

Raidījumā dzirdēsit fragmentus no Latvijas Radio fonotēkas ierakstiem:

1.  Aspazija "Sidraba šķidrauts". 1986. gada ieraksts. Lomās: Mirdza Martinsone un Edīte Stumbre.

2. Eduarda Treimaņa -Zvārguļa dziesma "Vientuļais ozols". Dzied Jānis Sproģis – Latviešu strēlnieku dziesma Aivara Krūmiņa apdarē 1988. gada ieraksts  

3. Rūdolfs Blaumanis "Pazudušais dēls". 1981. gads. Lomās: Vija Artmane, Pēteris Lūcis, Andris Jozēns un Jānis Zariņš.

4.  Mihails Gļinka "Dzīvība priekš cara. Ivans Susaņins". Susaņina ārija. Dzied Sergejs Martinovs. LNSO Riharda Glāzupa vadībā.