Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Rūpes par sevi vistiešākajā veidā atspoguļojas arī acīs. Kā saglabāt redzi, trenēt vai novērst problēmas, no kurām var izvairīties un ko varam paveikt paši, lai turpinātu pasauli uzlūkot ar iespējami veselām acīm un asu skatienu, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro oftalmoloģe Anda Balgalve, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Darba drošības un vides veselības institūta Aroda un vides medicīnas katedra, pētniece Jeļena Reste un dabiskas redzes atjaunošanas skolotāja Vija Buša.

Anda Balgalve atgādina, ka svarīgs ir darba režīms, strādājot pie datora.

Sistēma 20 - 20 - 20 nāk no Amerikas - ik pa 20 minūtēm paskatāmies 20 sekundes 20 pēdu (5-6 metru) attālumā. Ideāli - skatīties ārā pa logu.

"Šajā pauzē būtu labi izdarīt trīs lietas: vispirms enerģiski izmirkšķinām; izapaļot acis - vienu apli uz vienu pusi, otru - uz otru, daudziem tas liekas sāpīgi un nepatīkami, jo nav pieraduši acis kustināt; tad vienkārši atslābinoši paskatāmies tālumā; vēlreiz kārtīgi izmirkšķinām un strādājam tālāk," skaidro Anda Balgalve.

"Ja cilvēks saka, ka nevar atļauties, der atcerēties, ka tas no stundas paņem minūti."

"Cilvēki, kam acis ir nospringušas, pirmo nedēļu paņemiet pulksteni blakus, tai nav jābūt precīzi 20 minūtei, bet to ritmu. Tad vēlāk cilvēki saka, ka acis pašas prasa, ir iemācījušās. Vienkāršs ieteikums, kas rada milzīgu efektu," atzīst Anda Balgalve.

Vija Buša atgādina, ka acis tāpat jākopj kā āda, mati vai nagi. Bet to vajag gribēt un tam vajag arī atrast laiku. Var dzīvot bez brillēm līdz sirmam vecumam, bet tas ir regulārs darbs, it sevišķi, ja brilles jau ir iegūtas.

"Tiem, kas grib atturēties no briļļu lietošanas, pirmais ir pauzes, strādājot pie datora. Visu redzes problēmu, izņemot traumas, pamatā ir sasprindzinājums. Cilvēka acs nav radīta darbam tuvumā ilgstoši. Pauzes ir pats pirmais," atzīst Vija Buša.

Viņa iesaka uzlikt datorā atgādinājumu, ka ir pēc pusstundas ir vajadzīga pauze.

"Tad pastumiet visu malā, atgrūdiet krēslu nost, kārtīgi izstaipieties, izapaļojiet plecus, pagroziet galvu, protams, pamirkšķiniet acis. Elpojiet dziļi, paskatieties pēc iespējas tālāk. Tāluma vērošana ir ļoti laba," iesaka Vija Buša. "Vēl - sarīvējiet siltas plaukstas, uzlieciet uz acīm tā, lai plaukstu iedobīte ir tieši pret aci. Acis sākumā vaļā, pamirkšķiniet, sajūtiet, ka nav piespiestas, aizveriet ciet. jums pietiks ar 20 sekundēm un jutīsiet, kā acis atslābinās. (..)

Tad, kad atļaujiet sev pauzi, dariet jebko, kas jūs atslābina, kaut vai pieceļaties un nostājaties uz rokām vai galvas."

Vēl viņa atgādina par fiziskām nodarbēm un arī domāt par uzturu.