Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


“Valsts un pašvaldību iestādes, vairāk pašvaldību iestādes reģionos, maz domā par vides pieejamību,” raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.

“Apeirons” arī šogad devās uz vairākām Latvijas pilsētām, lai pārliecinātos par valsts un pašvaldības iestāžu pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti. Bieži vien ir formāla attieksme, ir ierīkota maza uzbrauktuvīte, kas aizved līdz durvīm, bet pašās telpās nav pieejamas pat tualetes, kā rezultātā pašvaldību telpas nav izmantojamas. 

Balodis arī norāda, ka vides pieejamība nav tikai iekļūšana kaut kur un saruna nav tikai par cilvēkiem raktiņkrēslos, vides pieejamība nozīmē, ka arī cilvēks ar redzes traucējumiem var sajust un noorientēties telpā, cilvēks ar dzirdes traucējumiem var uztvert informāciju. Balodis  vēl bilst, ka vides pieejamība nav tikai lifts vai uzbrauktuve kādā ēkā, tie ir arī kādi izvirzījumi un šķēršļi uz trotuāra, kas aizmirsti vai atstāti.Tie visi ir šķēršļi, kas cilvēkiem traucē un mazina vides pieejamību ikvienam.

Jaunceltās ēkas vides pieejamība ir vairāk nodrošināta, jo citādi nevar. Citām ēkām grūti vides pieejamību nodrošināt. “Bēdīgs skats uz vides pieejamību Latvijā,” uzskata Balodis.

Vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis norāda, ka bieži vien projektu īstenotājiem liekas, ka vides pieejamības nodrošināšana ir ķeksīša pēc, kāds to prasa, bet realitātē cilvēku tur nebūs. Briedis arī iesaka ēkās, kur nav liela noslodze, var ielikt pacēlāju. Tas arī četras reizes lētāk nekā ierīkot liftu.