Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Laika apstākļus var pakļaut ar apģērbu, kurš ir silts, piemērots un arī ērts. Apģērbam tumšajā gada laikā jābūt arī pamanāmam, jo īpaši tad, ja cilvēks pārvietojas ratiņkrēslā. Kā izvēlēties apģērbu, kurš neļauj aukstumam mūs ierobežot, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.
Biedrības "Gaismas laiva" valdes locekle Ilona Daukšte stāsta par projektu, kura ietvaros aptaujāti cilvēki ratiņkrēslos ar mērķi radīt prototipa apģērbu, kas būtu piemēroti šiem cilvēkiem, īpaši lietainā laikā, vējainā ziemā. Siltināts apģērbs kāju daļai, arī rokām.
Būtiskākais - drošība - atstarotāji, kas ir uz apģērba un aksesuāriem.
"Ir lieli izaicinājumi pielāgot ikdienas apģērbu tieši cilvēku ratiņkrēslā vajadzībām: viņš nevar noturēt lietussargu, jo rokas ir aizņemtas, nodrošinot kustību," skaidro Ilona Daukšte. "Tāpat bojājumu dēļ ir asinsrites traucējumi un ir kāju nejūtība. Saprast, vai kājas salst vai nē, kā pielāgot apģērbu, kā izvēlēties apavus, vai segu, kas varbūt tomēr traucē."
Projekta ietvaros radīti cimdi un uzroči no mitrumizturīga materiāla un ar atstarotājiem, kas palīdz nesaslapināt pamata virsdrēbes, pārvietojoties ar ratiņkrēslu.
Māksliniece Elīna Vojevoda, kas radījusi dizainu speciālajam āra apģērbam, atklāj, ka šis darbs ļāvis viņai palūkoties plašāk uz sabiedrību un galvenais viņas secinājums ir, ka nav tāda dalījuma "mēs un tie citi, ir tikai viens mirklis, kad varam kļūt tie citi. Neviens nav pasargāts no dažādām veselības problēmām".
Bet runājot tieši par apģērbu radīšanu, viņa skaidro, ka izaicinājums bijis pielāgot un atrast "vidējo ratiņkrēsla lietotāju", jo traucējumi ir katram cilvēkam atšķirīgi. Līdz ar to nepārtraukti jādomā, kā izvietot slēdžus aizdares, kurš varēs attaisīt, kurš - ne.
"Visas vajadzības nevar apmierināt, lai radītu prototipu, kas piemērots lielākai daļai. Individuāli var radīt daudz ko, kas varbūt būs arī citam piemērots. Lielākais izaicinājums bija atrast "vidējo ratiņkrēsla lietotāju" gan auguma ziņa, gan spēju ziņā," atzīst Elīna Vojevoda
Plašāka informācija par projektu pieejama biedrības mājaslapā. Nesen arī notikusi prototipu filmēšana un līdz gada beigām būs pieejama plašāka informācija un digitālais ceļvedis, kur būs apkopoti risinājumi, ieteikumi par apģērbu cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā.
Neiroloģe Dace Bērziņa skaidro, kāpēc svarīgi izvēlēties laika apstākļiem atbilstošu apģērbu, it sevišķi ziemā, lai nerastos apsaldējumi un riski iegūt citas saslimšanas.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (3)
BET ZAĻAIS NEDROŠAIS REŽĪMS TURPINĀS?
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X