93% Latvijas iedzīvotāju mūzikas ierakstus klausās vismaz reizi mēnesī, katru dienu – 52%, liecina jaunākais Latvijas izpildītāju un producentu apvienības veiktais pētījums par Latvijas iedzīvotāju mūzikas klausīšanās ieradumiem. Lielākoties cilvēki izvēlas klausīties populāro mūziku un, lai to klausītos, izmanto radio.

Par mūzikas nozīmi cilvēka dzīvē un to, kā mūzika spēj ietekmēt mūsu darbaspējas, emocionālo stāvokli vai pat palīdzēt atveseļoties, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Mūzika ir līdzās ikdienā. Arvien līderis – mūzikas klausīšanās, pārvietojoties ar auto, arī pārvietojoties ar kājām, gan veicot sporta aktivitātes, gan pastaigājoties," balstoties uz pētījuma datiem, stāsta Latvijas izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Liena Grīna.

Viņa arī min, ka šoreiz pētījuši mūzikas ietekmi publiskā telpā, kā patērētājs veikalā vai kafejnīcā izjūt mūzikas ietekmi.

"Saprotam, ka uzņēmējs vai publiskās vietas īpašnieks var labi manipulēt ar apmeklētāju, izvēloties mūziku pēc dažādiem tempiem, noskaņas. (..) Mūziku var izvēlēties kā svarīgu mārketinga instrumentu, mūzikai ir nozīmē, kā patērētājs jutīsies, kā tiks veidots patērētāja noskaņojums," atzīst Liena Grīna.

Tajā pašā laikā viņa bilst, ka ir vietas, kur mūzika neskan, piemēram, pastā. Bet, iespējams, ja skanētu, cilvēki būtu draudzīgāki, gaidot savu kārtu.

"93% aptaujāto uzskata, ka mūzikas ierakstu atskaņošana publiskajās vietās veido patīkamu gaisotni. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ir svarīga mūzika publiskajās vietās un mums visapkārt ikdienā," norāda Liena Grīna.

Mūzikas terapeite, Latvijas Mūzikas akadēmijas doktorante, psihoterapeite Ineta Heinsberga vērtē dažādos aspektus, kā mūzika ietekmē cilvēkus. Atsaucoties uz aptaujas datiem, viņa norāda, ka tā vairāk ir mūzika patērētāju piesaistei.

Ārste-psihoterapeite Silvija Lejniece atklāj, ka savā praksē mūziku izmanto kā metaforu un simbolu, bet kopumā mūzika un veselība ir liela un plaša sadaļa.