Aptaukošanās ir cieši saistīta ar sirds veselību. Kas par to jāzina? Pacientu biedrība “ParSirdi.lv” kopā ar speciālistiem uzsākusi akciju “Viegli – BŪT!”. Vai viegli būt vieglam, raidījumā Kā labāk dzīvot sarunājas kardioloģe Latvijas Universitātes asociētā profesore Iveta Mintāle, biedrības "Par sirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa un endokrinoloģe Kristīne Ducena.

Inese Mauriņa atzīst, ka ar ilgtermiņa akciju “Viegli – BŪT!” biedrība vēlas pievērst sabiedrības uzmanību problēmai, kas sāk uzņemt pandēmijas apmērus, tā ir aptaukošanās.

"Virziens, kurā visi dodamies kā sabiedrība, to var salīdzināt ar komētas triekšanos pretī katastrofai. Labā ziņa ir tā, ka šo katastrofu iespējams novērst. To varam darīt paši. Ir daudz labas iespējas cīnīties ar šo sērgu," norāda Inese Mauriņa.

Pētījuma dati liecina, ka Latvijā vairāk nekā 30 % ir liekais svars un 30% ir aptaukošanās. 

"Tas nozīmē, ka gandrīz 60% procentiem cilvēku ir par daudz un daļai ir daudz par daudz," bilst Inese Mauriņa. Tāpēc vēlas runāt par šī liekā svara ietekmi uz veselību.

"Runa nav par smukumu, runa ir par veselību. Tiešā saistība aptaukošanās kā riska faktors sirds un asinsvadu slimībām ir pārliecinoša, ir daudz netiešu ietekmju, tas nozīmē, ka risks pieaug ģeometriskā progresijā. Katra lielā ķermeņa masas vienība diemžēl, bet tas ir fakts, bojā veselību," atzīst Iveta Mintāle.

Kristīne Ducena norāda, ka Pasaules veselības organizācijas dati apstiprina, ka vidēji 45-50% pasaules populācijas ir aptaukojusies. Pacientiem viņa kopā ar kolēģiem stāsta, ka liekais svars nav kosmētiska problēma.

"Arī nedaudz palielināts holesterīns, asinsspiediens, cukura līmenis nesāp kā zobi vai vēders, bet pirmā izpausme var būt miokarda infarkts un tā var būt arī pēdējā," bilst Kristīne Ducena.