Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) uzsākusi informatīvo kampaņu „Neizdzēs dzīvību!”, kuras viens no vadmotīviem ir nevis rīkoties, bet tieši otrādi – nedarīt neko. Kampaņas laikā īpaši atgādina par cieņpilnu attieksmi pret savvaļas dzīvniekiem, lai novērstu situācijas, kurās pie cilvēkiem pieradināti savvaļas dzīvnieki tiek pamesti vai atgriezti savvaļā, apdraudot sabiedrību, paši sevi, apdzīvotas vietas vai publisko infrastruktūru. Par kampaņu vairāk raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange un veterinārārste Signe Gorbāne.

"Kampaņa "Neizdzēs dzīvību!" ir stāsts par dzīvnieku mazuļiem, ar kuriem cilvēki regulāri sastopas, sevišķi pēdējos gados, kad cilvēki pandēmijas dēļ ir vairāk sākuši iet dabā," atzīst Inta Lange. 

Cilvēks grib salīdzināt ar sevi, ja mazs cilvēka bērns būtu kaut kur viens, būtu steidzami jārīkojas, bet dzīvniekiem ir tieši otrādi.

"Mēs ar kampaņu "Neizdzēs dzīvību!" aicinām cilvēkus labāk saprast, kā rīkoties, satiekot savvaļas dzīvniekus, kā labāk izdarīt tā, lai dzīvnieks paliek dabā, lai viņam turpmākajā dzīvē viss ir kārtībā un mēs neiejauktos dabas procesos un nenodarītu pāri dzīvnieciņam," skaidro Inta Lange. "Nosakums "Neizdzēs dzīvību!" ir tāpēc, ka lielākā daļā gadījumu, kad cilvēks paņem dzīvnieku, vai cilvēka rokās izdziest dzīvība, parasti nav saistīts ar cilvēka ļaunumu. Cilvēks nezinot nodara pāri."

"Agrāk biežāk bija nepamatota izņemšana no dabas. Pūčulēni, stirnēni, zaķēni. Mēs salīdzinām ar cilvēkbērnu, bet

atrast zaķēnu pļavā vienu pašu ir tas pats, kas atrast cilvēkbērnu vienu pašu blakus istabā spēlējoties, kamēr mamma virtuvē gatavo. Mēs negribētu, ka viņus izņem no mūsu dzīvesvietas tāpēc, ka neesam akurāti bijuši līdzās," atzīst Signe Gorbāne.

"Bieži ir gadījumi, kad cilvēki ierauga dzīvnieciņus, bet arvien retāki ir gadījumi, kad nepamatoti paņem pie sevis un nes uz veterinārajām klīnikām."

Signe Gorbāne vērtē, ka informatīvās kampaņas strādā, nepamatotas izņemšanas no dabas, kā tas bija pirms 20 gadiem, ir mazāk. Kopumā vērojama pozitīva tendence.

Kā rīkoties, sastopot savvaļas dzīvnieka mazuli?

  • netuvojies un neaiztiec to, kā arī nebaro un nenes uz mājām;
  • turi suni pavadā! Nepieskatīti suņi bieži sakož savvaļas dzīvnieku mazuļus, radot tiem dzīvībai bīstamus savainojumus.

Kā palīdzēt?

  • Ja dzīvnieks izskatās veselīgs, atstāj to mierā, tas nav pamests viens!
  • Turpretim, ja mazulim redzamas brūces, asiņošana, vemšana, spēcīga trīcēšana, tam ir nepieciešama palīdzība.
  • Pirms steigt palīgā, vispirms konsultējies ar veterinārārstu vai ziņo par savainotajiem vai ļoti savārgušajiem dzīvniekiem Dabas aizsardzības pārvaldei: +371 27313200.

Plašāka informācija par kampaņu internetā.