Ja lauksaimniecībā pesticīdu lietošana ir stingri reglamentēta, un kopumā zemnieki lietošanas normas ievēro, tad augu aizsardzības līdzekļu lietošana mazdārziņos faktiski tiek regulēta tikai ar pesticīdu tirgošanas aizliegumu, ko savukārt var viegli apiet. Par pesticīdu lietojumu mazdārziņos un publiskās vietās (dārzos un parkos), raidījumā Kā labāk dzīvot diskutē vides zinātņu doktore Jana Simanovska, dārzniece Maruta Kaminska un uzņēmuma "Rīgas dārzi un parki" pārstāve Daina Freimane.

  • Cilvēki lieto arī mazdārziņos augu aizsardzības līdzekļus. Mazdārziņos atļautie līdzekļi skaitās mazāk kaitīgi, bet cilvēki parasti izmantojot tos, nelieto individuālos aizsardzības līdzekļus.
  • Var izaudzēt labu produkciju mazdārziņā, arī neizmantojot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus
  • Ir augu aizsardzības līdzekļi, ko var iegādāties veikalā. Ir vairāki līdzekļi, kuri nav atļauti, bet tos var iegādāties nelegāli.
  • Svarīgi, lietojot augu aizsardzības līdzekļus mazdārziņā, ir ievērot norādītas devas. Cilvēki domā, lai būtu labāk, pieliešu mazliet vairāk līdzekļa.
  • Rīgas parkos augu aizsardzības līdzekļus lieto kontrolēti un minimāli, piemērām, migloja pret tīklu kodi vilkābelēm, jo daudz lielāku skandālu sabiedrībā izsauc „ietītie koki”, nekā pareizi lietota līdzekļa izmantojums.
  • Ar herbicīdu mēdz apstrādāt aizaugušu asfaltu, ko nebūtu lietderīgi ravēt ar rokām, cenšas izmantot speciālas drāšu birstes uz trimera.
  • Raidījuma viešņas aicina domāt par alternatīvām metodēm, ja tomēr lieto augu aizsardzības līdzekļus, rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju. Ja kaimiņš lieto augu aizsardzības līdzekļus, pirmais ieteikums – ar viņu parunāt, var arī sūdzēties.

 

 

Raidījums tapis ar Eiropas Savienības un Eiropas Parlamenta atbalstu.