Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Tradicionāli novembris ir diabēta mēnesis, bet raidījumā Kā labāk dzīvot vairāk runājam par to, kas notiek, ja bez cukura diabēta cilvēkam ir konstatēta arī kāda no sirds un asinsvadu slimībām. Raidījuma viesi: P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas kardioloģijas centra kardiologs Kārlis Trušinskis, biedrības "Par sirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa un endokrinoloģe profesore Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja Ilze Konrāde.

„ Diabēts paātrina kardiovaskulāro slimību attīstību,” atzīst Kārlis Trušinskis. „Ar ilgus gadus esam cīnījušies un cīnāmies un netiekam galā.” Cilvēkiem, kuriem ir cukura diabēts, jāsaprot, ka risks tiešām ir paaugstināts.

Jaunākā statistika rāda, ka cukura diabēta diagnosticēšanas brīdī jau vairāk nekā 30 % pacientu attīstījusies kāda kardiovaskulāra slimība.

Ilze Konrāde atgādina, ka pacients pats var sev daudz palīdzēt.

"Galvenais ir motivācija. Teorētiskās zināšanas, ka ir vajadzīgas kustības, jāēd veselīgi un nevajadzētu smēķēt, ir ļoti grūti. Man liekas, ka cilvēks ierauga analīzes ciparu un izrunājam, kas notiek tajā aisbergā, viņš iegūst arī motivāciju.

Svarīgi, katru dienu izdarīt vienu procentu uz labo pusi – paņemam vairāk dārzeņus, aizejam kaut kur ar kājām, noliekam cigarešu paciņu. Nav jāsāk ar visu uzreiz," norāda Ilze Konrāde.

"Reti kurš var mainīt uzreiz 5-6 lietas. Izglītojošā ziņā ir mazie soļi ir svarīgi, ka sākam ar vienu un darām katru dienu, tad ir 20 %, ko drīkstam dot sev atlaidi. Ja atkrītam atpakaļ, tas nav jāuztver kā beigas. Katra slikta analīze ir signāls, ka arī tev kaut kas ir jāmaina. Kamēr viss ir labi, nav motivācijas mainīt kaut ko," turpina Ilze Konrāde.

Kārlis Trušinskis gan ir skeptisks par to, kā realitāte notiek dzīvesstila pārmaiņas. Viņš arī norāda, ka bieži cilvēks izvēlas par labu tabletei, ne pārmaiņām savā dzīvē.

"Ar diētu, ar veselīgu dzīvesveidu var normalizēt cukura līmeni līdz normālam gandrīz pusē gadījumu. Veselīgā uztura un kustību stratēģijas ir ļoti efektīvas, ja tās īsteno. Tas ir jautājums par motivāciju, cilvēkam ir jāsaprot, kāpēc viņš tiešām grib to darīt, jāatrod motivācija, kāpēc gribu dzīvot. Katram motivācija ir sava un tā var būt neparasta!" atzīst Ilze Konrāde.

Inese Mauriņa mudina ielūkoties biedŗibas mājaslapā, kur atrodama informācija, kas jāzina par savienību - cukura diabēts un sirds slimības